Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Rzemiosło w galicyjskim miasteczku
Wystawa stałaotwarta (3193, 0.64)
rzemiosło
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
W usytuowanej obok chałupie przeniesionej z Glinnego można poszerzyć wiedzę o życiu małych miast zapoznając się z warsztatami rzemieślniczymi działającymi w nich na początku XX w. Starannie odtworzono pracownię szewską, stolarską, grzebieniarską. Pokazano atelier fotograficzne, zakład fryzjerski, krawiecki i modniarski wyrabiający kapelusze. Możemy poznać sposoby lania świec woskowych, wyrobu klockowych koronek.
W zakładzie fryzjerskim cała ściana zabudowana jest konsolkami z drewna nakrytymi wspólnym blatem z połączoną z nim ramą z lustrami i szafkami górnymi. Takie urządzenie miał fryzjer w Korczynie na początku XX w., a wykonał je miejscowy stolarz.

W następnym pomieszczeniu długi szeroki blat z szafkami pod spodem to lada krawiecka w zakładzie krawiectwa ciężkiego, w którym są jeszcze maszyny do szycia, rozmaite prasulce, deski i poduszki do prasowania elementów odzieży, żelazka, formy krawieckie i manekiny do upinania szytych ubrań. Z zakładem krawieckim sąsiaduje wyrabiająca kapelusze modniarka.

Niewielkie pomieszczenie wygospodarowane z sieni pozwoliło na odtworzenie atelier fotograficznego. Brak mu wprawdzie skośnego przeszklonego dachu ale odtworzono malowany ekran z pejzażem, kotary, stolik z neorokokowymi fotelami, ustawiono na stojaku kamerę na szklane klisze i błony cięte.

Po drugiej stronie sieni mieści się warsztat szewski, warsztat stolarski i warsztat grzebieniarski. Warsztat szewski wyposażony jest w niski stolik z szufladą i półką pod blatem, przy nim stoi taboret z wklęsłym siedziskiem oraz maszyna szewska.

Stolarnię wyposażono w specjalną szafę na narzędzia, warsztat stolarski oraz zestaw strugów, piłek, dłut itp. Część narzędzi pochodzi z pracowni stolarsko-snycerskiej A. Lenika w Krośnie funkcjonującej w latach 1887-1920.
Zakład szewski (I połowa XX wieku)Zakład krawiecki (I połowa XX wieku)
Autorzy: Danuta Blin-Olbert, Maria Marciniak
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż