Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 25.01.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Paralaksa. Spojrzenia Zbigniewa Rogalskiego
Wystawa czasowa 28.10.2010 - 30.01.2011 - zakończona (2159, 0.41)
sztuka, malarstwo współczesne
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Paralaksa to inny rodzaj widzenia - efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanego z różnych perspektyw. Rogalski tworzy od ponad dekady, zmieniają się tematy jego prac i perspektywy patrzenia. Niezmienny pozostaje sposób patrzenia - niezwykle przenikliwy, analizujący, pozostawiający rzadko dziś obecne w sztuce poczucie tajemnicy i niedopowiedzenia.
Niewiele dzieł artysty jest dostępnych w Polsce, większość znajduje się za granicą, często w prywatnych kolekcjach (m.in. w kolekcji rodziny Rubellów - najsławniejszych, opiniotwórczych amerykańskich kolekcjonerów z Florydy). Dlatego dużym wyzwaniem było zorganizowanie wystawy będącej kompletnym przeglądem jego prac - od wczesnych obrazów po najnowsze obiekty, od polemiki z ulubionymi mistrzami po śledzenie lustrzanych odbić.

Jednak wystawa Paralaksa. Spojrzenia Zbigniewa Rogalskiego to nie tyle retrospektywa, co wystawa tematyczna, skoncentrowana na głównym motywie artystycznej aktywności Rogalskiego - na transformacji spojrzenia. Posiadając wybitne techniczne zdolności oraz talent wynalazcy, Rogalski proponuje wizualne eksperymenty, które stanowią przekroczenie, a czasem nawet odwrócenie klasycznej malarskiej techniki perspektywy. Wynajduje nowy sposób widzenia, który można nazwać paralaksą, korespondującą z najnowszymi zjawiskami w nauce, technologii i kulturze. Dlatego wystawa jest nie tylko zgromadzeniem dzieł ilustrujących wizualne wynalazki - przez zestawienia prac tworzy wyjątkowe wzrokowe doświadczenie, w którym odsłoni się spojrzenie w jego relacjach z pragnieniem, z tęsknotą, fantazją i śmiercią. Unikalną cechą obrazów Rogalskiego jest także to, że spojrzenie ucieleśnione jest w nich jako prawdziwie malarska materia, można powiedzieć, że spojrzenie zostało w jego malarstwie zmaterializowane.
funeral portrait, oil on canvas,120x120cm, 2007Zbigniew Rogalski, Bez tytułu (Bjork),2003Zaproszenie
Organizator: ms - Muzeum Sztuki
Miejsce: ms, ul. Więckowskiego 36
Czynna: od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 17.00
Kurator: Jarosław Lubiak
Autorzy: Zbigniew Rogalski
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż