Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 26.02.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Chojnice. Z dziejów miasta
Wystawa stałaotwarta (1977, 0.41)
historyczna
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Na stałej, poświęconej dziejom miasta, ekspozycji prezentowane są m.in. kopie przywilejów miejskich, zabytki związane z rzemiosłem chojnickim oraz organizacjami działającymi w mieście na przestrzeni wieków. Wśród pamiątek cechowych na wystawie zobaczyć można tłok pieczętny cechu sukienników, wilkom cechu kowali, kubki i puchary cechów sukienników, krawców, konwisarzy. W grupie wymienionych naczyń cynowych znajdują się przedmioty wykonane przez Johana Michała Wellera.
Warsztat Michała Wellera czynny był w Chojnicach w latach ok. 1733-1786. Interesującą grupę stanowią zabytki dokumentujące działalność chojnickiego bractwa strzeleckiego. Unikalnymi obiektami są tu prezentowane na wystawie łańcuchy królów kurkowych z lat 1696-1752 i 1897-1920, jak również tzw. puchar radziwiłłowski z 1844 roku. Z pamiątek po organizacjach działających w Chojnicach wspomnieć warto o pochodzącym z 1870 roku kątowniku loży masońskiej.

Godnymi uwagi są także pochodzący z XIV/XV w. hełm typu kapalin i osiemnastowieczny tłok pieczętny chojnickiego kata. Na wystawie wyeksponowano również banknoty i żetony zastępcze emitowane przez władze Chojnic w latach 1914-1921 oraz żetony Spółdzielni I Batalionu Strzelców, stacjonującego w mieście w latach 1926-1939.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż