Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Archeologia
Wystawa stałaotwarta (2266, 0.46)
archeologiczna
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
W ramach ekspozycji archeologicznej zaprezentowane zostały zabytki pozyskane w ramach dwóch głównych ekspedycji archeologicznych. Pierwsze regularne wykopaliska odbyły się na górze Grojec, drugie ze wspomnianych miejsc to rejon Starego Zamku. Wykopaliska na Grojcu ujawniły ślady dwóch kultur : łużyckiej i puchowskiej. Z ciekawszych eksponatów jaki można zobaczyć w ramach ekspozycji wymienić można: pozostałości huty szkła z miejscowości Złatna., pierwsze ślady pobytu na Żywiecczyźnie człowieka.
Ciekawe są również: pochówki łużyckie, fragmenty naczyń grafitowych wiązane z obecnością celtyckich Kotynów na tym terenie.

Z okresów późniejszych zaprezentowana została seria kafli z których kiedyś zbudowane były zamkowe piece. Wyeksponowany i zabezpieczony został również fundament jednej z pierwszych baszt zamkowych. Ekspozycja została wzbogacona o liczne fragmenty kamieniarki zamkowej.

W ramach tak zwanych kapsuł czasu oraz "archeologii żywej" możemy stać się nie tylko zwiedzającymi, lecz także uczestnikami i wykonawcami dawnych procesów technologicznych. Możemy wcielić się w rolę mincerzy lub garncarzy.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż