Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ptaki i Ssaki Żywiecczyzny
Wystawa stałaotwarta (2561, 0.52)
przyrodnicza
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Dział przyrodniczy, mieszczący się w zabytkowej stajni zamkowej prezentuje faunę Żywiecczyzny. Spośród 250 okazów, należących do tego działu ok. 200 znalazło się na wystawie. Jej kompozycja wyodrębnia ptaki drapieżne: orła przedniego, myszołowa zwyczajnego i włochatego, krogulca, sokoła pustułkę, trzmielojada, jastrzębia oraz sępa płowego, którego pojawienie się na tych terenach odnotowano w okresie międzywojennym. Są też sowy: puchacz, puszczyk, sowa uszata, sowa płomykówka, sóweczka.
Ponadto warto zwrócić uwagę na ptaki grzebiące i brodzące: czaplę, żurawia, bociana białego i czarnego, cietrzewia, głuszce oraz wiele innych. W jesiennej scenografii lasu można podziwiać rysie, żbika, wilka, lisy, dzika, sarnę i niedźwiedzia brunatnego, upolowanego w Okrajniku w 1908 r. Wśród trofeów myśliwskich okazale prezentują się : głowa żubra, łosia, sarny, kozła, "perukarza" oraz poroża jelenia i kozła. W części parkowej pokazane jest ptactwo pospolite: wróble, sikorki, dzięcioły, sroka, wrona, kawka, gawrony i wiele innych. Znajduje się tam też powóz z końca XIX w. Wystawę uzupełniają okazy paleontologiczne czyli kości i ciosy mamuta, znalezione na terenie Starej Cegielni w Żywcu. Całości wystawy towarzyszą zdjęcia flory i fauny Beskidów.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż