Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 13.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Regionalici sieradzcy XIX-XX W
Wystawa stałaotwarta (1970, 0.4)
historyczna, fotografie
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Stała wystawa historyczna, ukazująca dokumenty, fotografie, obrazy związane z wybitnymi znawcami i badaczami ziemi sieradzkiej. Dzięki ich zbiorom oraz działalności poszukiwawczej, badaniom historycznym i folklorystycznym powstało Muzeum w Sieradzu. Na wystawie pojawiają się takie postacie jak: Antoni Paparona Pstrokoński, którego materiały historyczne trafiły do Muzeum Czartoryskich w Krakowie; Edmund Stawiski - autor pierwszej publikacji archeologicznej z terenów sieradzkiego.
Wśród regionalistów na czoło wysuwa się postać Ingacji Piątkowskiej i barona Stanisława Graeve. Należy wspomnieć o Kazimierzu Walewskim, którego ambicją było przekształcenie dworu w Tubądzinie na muzeum rodzinne oraz Zofii Neyman - kustoszowi i kierownikowi Muzeum w latach 1948 - 1976. Wystawa przedstawia także wiele innych postaci odgrywających ważną rolę w rozwoju kulturalnym społeczeństwa i wzbogacających naszą wiedzę o przeszłości ziemi sieradzkiej.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż