Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 13.06.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kultura wsi sieradzkiej z początku XX W.
Wystawa stałaotwarta (2181, 0.44)
etnograficzna, stroje ludowe
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Adekwatnie do tematu wystawy znajdują się na niej wytwory wszystkich dziedzin sztuki ludowej uprawiane na terenie regionu sieradzkiego. Bogato prezentowany jest strój ludowy, na podstawie którego (w oparciu o tkaninę i haft) zaznaczone są granice regionu sieradzkiego. Ponad to prezentowane są takie dziedziny sztuki ludowej jak: garncarstwo, zdobnictwo, zdobnictwo obrzędowe, rzeźba, oraz narzędzia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego.
Na uwagę zasługuje fragment ekspozycji prezentujący współczesną rzeźbę ludową następujących artystów: Jerzego Kaczmarka, Stanisława Korpy, oraz nie żyjącego już Szczepana Muchy.

Do najstarszych zabytków prezentowanych na stałej wystawie etnograficznej należą drewniane narzędzia do uprawy ziemi pochodzące z przełomu XIX i XX w. Do ciekawszych można zaliczyć radło ramowate z 1887 r., pług koleśny z 1870 r., bronę laskową z drugiej połowy XIX w.

Warto również zwrócić uwagę na następujące narzędzia będące na wyposażeniu gospodarstwa XIX w. jak: stępa nożna dłubana z 1830 r. żarna ręczne z 1907 r. oraz warsztat tkacki (krosno) z 1840 r.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Miejsce: ul. Dominikańska 2
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż