Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 26.02.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sztuka sakralna XIX i XX w.
Wystawa stałaotwarta (2611, 0.54)
sztuka sakralna
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Zbiory sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, charakterystyczne dla estetyki dziewiętnastego, i pierwszej połowy dwudziestego wieku pokazano w pozostałych salach Muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje mieniąca się bogactwem barw tkanin, haftów, aplikacji jak i różnorodnością form kolekcja paramentów liturgicznych: ornatów, kap, dalmatyk, welonów, zasłon etc. Ich wielość, różnorodność i piękno nadają specyficzny urok ekspozycji, stając się jej najważniejszym elementem.
Podziwiać możemy tu również zbiory eklektycznych i secesyjnych zegarów ściennych, jak też pokaźny zbiór unikatowych dwustronnych obrazów olejnych - środkowych fragmentów dawnych chorągwi kościelnych. Całości ekspozycji dopełniają kolekcje rzeźby kultowej, lichtarzy, misternie rzeźbionych pasyjek, krzyżyków, efektownie dekorowanych kropielniczek, różańców, czy w końcu imponujący i równie unikatowy zbiór paruset medalików z przełomu XIX i XX wieku.
Ampułki, XIX/XX w,kropielniczka, Francja XIX w.
Organizator: Muzeum Jezuitów
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż