Krosno / Muzeum Jezuitów wystawa stała - rzeźba sakralna W 2005 roku rozpoczęto budowanie wyjątkowej w skali kraju kolekcji szopek bożonarodzeniowych z całego świata. Zgromadzono do tej pory ponad sto obiektów, których piękno i różnorodność można podziwiać na całorocznej ekspozycji w jednej z sal Muzeum. Prezentowane szopki zostały pozyskane do zbiorów muzealnych przez jezuickich misjonarzy, osoby świeckie jak i zakupione staraniem kustoszy. Najstarsze mają ponad 100 lat i pochodzą z terenów Europy.
|
Krosno / Muzeum Jezuitów wystawa stała - szkralna, sztuka, malarstwo, rzeźba "Ktokolwiek ma zamiar udać się do innego narodu, powinien mieć w poszanowaniu jego język, obyczaje i spuściznę narodową" - powyższe zdanie pochodzi z dekretu tyczącego działalności misyjnej Kościoła katolickiego. Dlatego też jednym z podstawowych warunków owocnej pracy misyjonarzy jest zrozumienie kultur owych narodów, poznanie struktur społecznych i obyczaju, ich historii i niejednokrotnie bardzo bogatej tradycji. Idea ta jest realizowana od początku istnienia zakonu.
|
Krosno / Muzeum Jezuitów wystawa stała - sztuka sakralna Zbiory sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, charakterystyczne dla estetyki dziewiętnastego, i pierwszej połowy dwudziestego wieku pokazano w pozostałych salach Muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje mieniąca się bogactwem barw tkanin, haftów, aplikacji jak i różnorodnością form kolekcja paramentów liturgicznych: ornatów, kap, dalmatyk, welonów, zasłon etc. Ich wielość, różnorodność i piękno nadają specyficzny urok ekspozycji, stając się jej najważniejszym elementem.
|
Krosno / Muzeum Jezuitów wystawa stała - szkralna, sztuka, rzeźba, malarstwo Najcenniejsze eksponaty zgromadzono w Skarbcu klasztornym, którego centralny punkt stanowią szczątki spalonego w 1968 roku cudownego obrazu. Przez odpowiednio zaprojektowaną i zaaranżowaną ekspozycję nadano mu charakter neoromantycznego wnętrza muzealnego, w którym można podziwiać kolekcję olejnego malarstwa religijnego, rodzajowego i portretowego z okresu od XVII do XIX w. Pośród portretów na uwagę zasługują wizerunki pierwszych generałów.
|