Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 15.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 4 z 4
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 2 - otwarta (3314, 0.67)
Krosno / Muzeum Jezuitów
wystawa stała - rzeźba sakralna
W 2005 roku rozpoczęto budowanie wyjątkowej w skali kraju kolekcji szopek bożonarodzeniowych z całego świata. Zgromadzono do tej pory ponad sto obiektów, których piękno i różnorodność można podziwiać na całorocznej ekspozycji w jednej z sal Muzeum. Prezentowane szopki zostały pozyskane do zbiorów muzealnych przez jezuickich misjonarzy, osoby świeckie jak i zakupione staraniem kustoszy. Najstarsze mają ponad 100 lat i pochodzą z terenów Europy.
 / 2 - otwarta (2539, 0.51)
Krosno / Muzeum Jezuitów
wystawa stała - szkralna, sztuka, malarstwo, rzeźba
"Ktokolwiek ma zamiar udać się do innego narodu, powinien mieć w poszanowaniu jego język, obyczaje i spuściznę narodową" - powyższe zdanie pochodzi z dekretu tyczącego działalności misyjnej Kościoła katolickiego. Dlatego też jednym z podstawowych warunków owocnej pracy misyjonarzy jest zrozumienie kultur owych narodów, poznanie struktur społecznych i obyczaju, ich historii i niejednokrotnie bardzo bogatej tradycji. Idea ta jest realizowana od początku istnienia zakonu.
 / 3 - otwarta (2648, 0.53)
Krosno / Muzeum Jezuitów
wystawa stała - sztuka sakralna
Zbiory sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, charakterystyczne dla estetyki dziewiętnastego, i pierwszej połowy dwudziestego wieku pokazano w pozostałych salach Muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje mieniąca się bogactwem barw tkanin, haftów, aplikacji jak i różnorodnością form kolekcja paramentów liturgicznych: ornatów, kap, dalmatyk, welonów, zasłon etc. Ich wielość, różnorodność i piękno nadają specyficzny urok ekspozycji, stając się jej najważniejszym elementem.
 / 3 - otwarta (2217, 0.45)
Krosno / Muzeum Jezuitów
wystawa stała - szkralna, sztuka, rzeźba, malarstwo
Najcenniejsze eksponaty zgromadzono w Skarbcu klasztornym, którego centralny punkt stanowią szczątki spalonego w 1968 roku cudownego obrazu. Przez odpowiednio zaprojektowaną i zaaranżowaną ekspozycję nadano mu charakter neoromantycznego wnętrza muzealnego, w którym można podziwiać kolekcję olejnego malarstwa religijnego, rodzajowego i portretowego z okresu od XVII do XIX w. Pośród portretów na uwagę zasługują wizerunki pierwszych generałów.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż