Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 26.02.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Zbiory misyjne
Wystawa stałaotwarta (2507, 0.52)
szkralna, sztuka, malarstwo, rzeźba
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
"Ktokolwiek ma zamiar udać się do innego narodu, powinien mieć w poszanowaniu jego język, obyczaje i spuściznę narodową" - powyższe zdanie pochodzi z dekretu tyczącego działalności misyjnej Kościoła katolickiego. Dlatego też jednym z podstawowych warunków owocnej pracy misyjonarzy jest zrozumienie kultur owych narodów, poznanie struktur społecznych i obyczaju, ich historii i niejednokrotnie bardzo bogatej tradycji. Idea ta jest realizowana od początku istnienia zakonu.
Zbiory egzotyczne prezentowane w Muzeum pochodzą z misji jezuickich z terenów Afryki, Azji, Ameryki Południowej oraz Australii i Oceanii.

Na uwagę zasługują eksponaty pochodzące z Afryki, z przełomu XIX i XX wieku: laski - oznaki władzy wioskowej, naczynia wykonane z drewna, gliny i tykw, instrumenty muzyczne a także narzędzia pracy czarnoskórych rolników i myśliwych - kopaczki, motyki, siekiery oraz włócznie z terenów dzisiejszej Zambii, Ugandy czy Madagaskaru.

Prawdziwą ozdobę stanowią sakwojaże podróżne, m.in. dziewiętnastowieczny kufer obity skórą zebry, kask korkowy charakterystyczny dla misjonarzy początku minionego stulecia, maski obrzędowe, rzeźby z kości słoniowej i hebanu, obrazy, biżuteria. Wzruszenie wywołuje harmonia tzw. haligonka, na której blisko sto lat temu przygrywali sobie w chwilach relaksu jezuiccy misjonarze.

Równie cenne i interesujące obiekty prezentują kultury Chin, Japonii i Indii. Liczne posążki lokalnych bóstw, maski obrzędowe, tkaniny, druki, obrazy na papierze i tiulu, wyrafinowana w kształcie i kolorystyce porcelana, czy charakterystyczne nakrycia głów składają się na atrakcyjność tej części ekspozycji. Na wyobraźnię zwiedzających równie mocno działają eksponaty zoologiczne: m.in. kolekcja poroży, wypchany pyton, "nos" ryby piły, zbiór muszli mórz tropikalnych, szczęki rekina& i wiele innych.
Figurki afrykańskieFragment zbiorów misyjnych, XIX/XX w.,sala misyjna
Organizator: Muzeum Jezuitów
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż