Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wystawa witrażu
Sala Narożna
Wystawa stałaotwarta (2707, 0.51)
sztuka, rzemisło artystyczne
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa prezentuje dziewiętnastowieczne kwatery, pochodzące z dawnego, przedwojennego wystroju kościoła zamkowego. Autorem przeważającej większości z nich był niemiecki witrażysta Johann Baptist Haselberger z Lipska. Na zlecenie kierownika prac przy scjentystycznej (opartej na badaniach naukowych) odbudowie zamku Konrada Steinbrechta wykonał on w latach 1891-93 zespół 66 kwater wzorowanych na gotyckich witrażach z Chełmna. Wypełniły one wówczas większość wysokich okien kościoła.
Do dziś ocalało tylko 36 kwater, przedstawiających sceny z życia Jezusa, wizerunki apostołów, świętych i postaci starotestamentowych.

Ekspozycja prezentuje również warsztat witrażowniczy - eksponowane są dawne narzędzia witrażysty i opisany jest żmudny proces powstawania barwnego oszklenia, od sporządzenia projektu i szablonu, poprzez przycinanie barwnego szkła, czasem jego malowanie, wypalanie i montowanie w ołowiu.

Oszklenie witrażowe było jednym z najważniejszych elementów wystroju dawnych budowli, w tym oczywiście zamków. Uzupełniało malarstwo ścienne, często przewyższając je siłą oddziaływania. Było zasadniczym czynnikiem artystycznej harmonii wnętrz, dodawało pomieszczeniom specyficznego nastroju. Zwłaszcza w dni pogodne, promienie słoneczne przechodząc przez obrazy z barwnego szkła tworzyły zadziwiające efekty kolorystyczne, ciągle zmieniające się w zależności od natężenia światła. Epoką największego rozkwitu witraży było naturalnie średniowiecze, ale po latach zapomnienia sztuka ta odrodziła się w XIX stuleciu, czemu wydatnie sprzyjał ruch restauracji zabytków.
Fragment ekspozycji
Miejsce: Sala Narożna
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż