Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 26.02.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wystawa rzeźby
Dormitorium 1
Wystawa stałaotwarta (1976, 0.41)
sztuka, rzeźba sakralna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Umieszczona w dormitorium wystawa rzeźby gotyckiej prezentuje zarówno figury kultowe, jak i przedstawienia do prywatnej dewocji. Są to przede wszystkim wyobrażenia Matki Boskiej. W państwie krzyżackim kult Marii miał szczególne znaczenie, nie tylko od strony religijnej, ale także politycznej - umacniał władzę Krzyżaków na terenie Pomorza. Maria była patronką Zakonu i Malborka. Dużą czcią otaczano także matkę Marii - św. Annę. Jej wezwanie nosi kaplica grzebalna wielkich mistrzów.
Na wystawie plastyki gotyckiej prezentowana jest też grupa rzeźbiarska Święta Anna Samotrzeć - ukazująca Annę, Marię i małego Chrystusa. Na ekspozycji prezentowane są też figury świętych z retabulów ołtarzowych czy wyróżniająca się klasą artystyczną figura Chrystusa modlącego.

Niskie, przysadziste pomieszczenie o sklepieniu wspartym na masywnych, granitowych filarach znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła Zamku Wysokiego. Łacińska nazwa dormitorium związana jest z pierwotną funkcją pomieszczenia, jako sypialni konwentu.
ChrystusFragment ekspozycji
Miejsce: Dormitorium 1
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż