Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 15.06.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wystawa bursztynu
Sala Halabarda
Wystawa stałaotwarta (3117, 0.63)
sztuka zdobnicza, archeologiczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja przedstawia dzieje bursztynu, który towarzyszy twórczości człowieka od czasów prehistorycznych aż po dziś dzień. Wstęp do wystawy stanowi część geologiczno-przyrodnicza ukazująca bursztyn jako minerał, w jego różnych odmianach i formach. Historię bursztynu jako dzieła rąk ludzkich rozpoczyna obszerna część archeologiczna ukazująca najstarsze ozdoby i amulety. Trzon wystawy i zarazem całej Kolekcji Bursztynu stanowią jednak wspaniałe szkatuły, ołtarzyki, sztućce, świeczniki...
Ekspozycję dopełnia zestaw wyrobów XIX- (fajki, puzderka, biżuteria) i XX- wiecznych. Wśród tych ostatnich należy zwrócić uwagę na dzieła powstałe w pracowniach wybitnych polskich twórców z ostatnich lat.

Wystawy dzieł z kolekcji bursztynu Muzeum Zamkowego w ostatnich latach były prezentowane w muzeach w Europie, USA i Japonii.

Sala nazywana Halabardą znajduje się w piwnicy skrzydła wschodniego Zamku Średniego. Jest to obszerne, niskie wnętrze przekryte sklepieniem krzyżowym na gurtach. W średniowieczu pełniło ono funkcję magazynową.
InkluzjaBiżuteria
Miejsce: Sala Halabarda
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż