Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 25.02.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wystawa broni i uzbrojenia
Wystawa stałaotwarta (3009, 0.62)
militaria, broń, uzbrojenie
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa zabytkowego oręża obejmuje wiele cennych okazów z okresu od czasów średniowiecza aż do ubiegłego stulecia. Składają się na nią miecze średniowieczne, rapiery, szpady, arkebuzy, muszkiety i pistolety oraz uzbrojenie ochronne, hełmy, kirysy i zbroje. Wśród prawdziwych rarytasów wyróżniają się napierśniki zbroi turniejowych z XVI w., płytowy półzbrojek jeździecki z XVII stulecia, przykłady myśliwskiej broni palnej z XVII i XVIII w., pistolety puffery z XVI w., strzelby cieszynki z XVII w.
Na pierwszej kondygnacji skrzydła wschodniego Zamku Średniego zgromadzono militaria. Są to zabytki, które gromadzono na Zamku od połowy XIX w. Większość okazów bogatego zbioru liczącego kilkanaście tysięcy eksponatów uległa zniszczeniu lub rozproszeniu w końcowej fazie II wojny światowej. Eksponaty obecnie zgromadzone na wystawie należą do zbiorów utworzonych od podstaw w 1961 r., kiedy to założono Muzeum.

Prezentowanych jest tu kilka zagadnień związanych z militariami: wyprawy wojenne krzyżaków na teren Prus Wschodnich (tzw. rejzy na Litwę i Żmudź), obyczajowość stanu rycerskiego (turnieje, ceremonie pasowania na rycerza, ćwiczenia, myślistwo) oraz regularne wojny i oblężenia, odnoszące się do militarnych zmagań Królestwa Polskiego z Zakonem w XV wieku.
Fragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż