Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 29.04.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Pałac Wielkich Mistrzów
Wystawa stałaotwarta (3700, 0.75)
architektura, wnętrza
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Pałac Wielkich Mistrzów obejmuje wnętrza: Kancelaria; Niska sień i aula wejściowa Sala Królewiecka; Zimowy Refektarz; Letni Refektarz; Wysoka Sień; Sypialnia; Kaplica wielkich mistrzów. W przyziemiu skrzydła zachodniego, do którego wiodło osobne wejście z dziedzińca, mieściło się archiwum i kancelaria Zakonu - jeden z najważniejszych urzędów krzyżackich. Na czele kancelarii stał kapelan wielkich mistrzów. Być może tu również funkcjonowała tak zwana Mała Kancelaria.
Niska sień to pierwsze wnętrze w reprezentacyjnej części Pałacu. Krzyżowe sklepienie dekorowane jest tu pięknym motywem winnej latorośli, która w średniowieczu była najważniejszą wśród roślin symbolicznych (była atrybutem Chrystusa, symbolem eucharystii, wg Ewangelii Chrystus określał siebie mianem krzewu winnego, z którego prawdziwi uczniowie wyrastają niczym gałązki z winorośli).

Refektarz Zimowy - zgodnie z nazwą - służył celom recepcyjnym w chłodnych porach roku. Niższy od Letniego, mniej monumentalny, zaopatrzony w analogiczną ladę do podawania posiłków, był niegdyś bogato polichromowany. Ciekawy zespół malowideł znajdował się w polach tarczowych; przedstawiona tu była galeria wielkich mistrzów Zakonu, analogiczna do starszej, wykonanej w pierwszej połowie XIV wieku na wschodniej i południowej ścianie sali zwanej tradycyjnie Kapitularzem na Zamku Wysokim.

Neogotycki portal prowadzi z Zimowego do Letniego Refektarza - najwspanialszej sali Pałacu. Architektura tego wnętrza, ważna przede wszystkim z uwagi na nowatorskie sklepienie radialne wsparte na jednym, centralnym filarze, należy do szczytowych osiągnięć sztuki nie tylko na terenie państwa krzyżackiego.

Rozjaśniona dużymi, prostokątnymi oknami Wysoka Sień, zapewniała odpowiednie dojście do najbardziej reprezentacyjnych wnętrz Pałacu. Wisząca tu kopia chorągwi wielkich mistrzów przypomina twórców i pierwszych gospodarzy zamku. Na samym końcu Sieni wspaniały kamienny portal prowadzi do Letniego Refektarza.
PałacKancelariaLetni refektarz
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż