Wystawę akwarystyczną tworzy 26 akwariów o pojemności do 500 l, z przedstawicielami ichtiofauny Azji, Ameryki południowej, Australii, Afryki i Europy. Rozpoczynając zwiedzanie, zapoznajemy się z gatunkami ryb eksponowanymi w stosunkowo dużych zbiornikach. Są to głównie przedstawiciele pielęgnic afrykańskich i południowoamerykańskich oraz piranie. W drugiej sali, w nieco mniejszych akwariach, poznajemy drobnych przedstawicieli ichtiofauny Azji, Ameryki Południowej i Afryki.
|
W trzecim pomieszczeniu zobaczyć możemy przedstawicieli rodzimej fauny z Narwi. Nie bez znaczenia pozostaje roślinność, na której tle przedstawiane są ryby. Odpowiada ona poszczególnym kontynentom.
Najliczniej reprezentowaną rodziną ryb są pielęgnicowate -28 gatunków, z których większość to przedstawiciele fauny afrykańskiej. Najmniej liczne, liczące po jednym gatunku, są przedstawiciele rodzin zbójnikowanych, smukleniowatych, piraniowatych, cierniowatych i wielopłetwcowatych.
Wszystkie eksponowane ryby zaliczane są do jednej gromady -ryb kostnoszkieletowych, w której wyróżnić można podgromadę ramieniopłetwych z jednym eksponowanym przedstawicielem oraz promieniopłetwych - pozostałe.
W kolekcji występują gatunki popularnie, dość szeroko rozpowszechnione, hodowane w akwariach oraz rzadkie, o ograniczonym obszarze występowania (endemity), niedawno odkryte dla nauki. Przykładem tych drugich jest Mikrorazbora galaxia Celestichthys margaritatus odkryta w płytkich wodach Birmy.
Odkryta w 2006 roku, a w pół roku później zagrożona wyginięciem. Świadczyć to może , jak wrażliwe na działalność człowieka są biotopy, szczególnie tropikalne. Z afrykańskiego, tektonicznego jeziora Malawi pochodzi jeszcze nieopisany gatunek pyszczaka Pseudotropheus sp. Polit. Występuje on endemicznie tylko na ograniczonym obszarze jednej zatoki w potężnym jeziorze mierzącym 560 km długości. Z drugiego tektonicznego jeziora w Afryce - Tanganika, pochodzą również endemiczne gatunki pielęgnic.
|
|