Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 25.05.2019. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Tragedia słowackich Żydów
Wystawa stałaotwarta (1607, 0.52)
martyrologiczna, historyczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa została otwarta w 2002 roku. Pierwsza część ekspozycji przedstawia genezę i przebieg Holokaustu na Słowacji, którego realizacja należała do głównych zadań polityki wewnętrznej ówczesnego reżimu rządzącego w tym kraju. Podkreślone zostały szczególnie punkty zwrotne w realizacji zagłady Żydów słowackich, takie jak: przyjęcie kodeksu żydowskiego, pierwsze deportacje, obozy pracy i obozy dla internowanych, kolejna fala deportacji i represje.
Pokazane zostało także "rozwiązanie kwestii żydowskiej" na terenach południowej Słowacji okupowanych przez Węgry.

Na wystawie pokazano także postawy ludności słowackiej wobec prześladowań Żydów. Wyodrębniony temat stanowi opowieść o losach Żydów, którzy deportowani zostali ze Słowacji do KL Auschwitz. W tej części przedstawiono miedzy innymi udane ucieczki słowackich Żydów oraz znaczenie ich relacji jako naocznych świadków w informowaniu świata o zagładzie Żydów dokonywanej w Auschwitz.

Autorzy ekspozycji pokazali na niej około 700 fotografii osób pochodzenia żydowskiego, skopiowanych z legitymacji wydawanych przez Centrum Żydów w Bratysławie. Zwiedzający mogą także zapoznać się, za pośrednictwem środków audiowizualnych, z relacjami byłych więźniów.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Miejsce: blok 16 - parter
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż