Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 21.08.2019. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
11 marzec 1938: Austria - pierwsza ofiara narodowego socjalizmu
Wystawa stałaotwarta (2259, 0.7)
martyrologiczna, historyczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Na wystawie, otwartej w 1978 roku przedstawiono los Austriaków - Żydów, Cyganów i politycznie prześladowanych - w obozach koncentracyjnych, w szczególności w KL Auschwitz. Szczególne miejsce w wystawie poświęcono tym, którzy tworzyli w obozie konspiracyjną grupę więźniów Austriaków, której przedstawiciele weszli w skład kierownictwa międzynarodowej organizacji ruchu oporu w obozie - Grupy Bojowej Oświęcim.
Istotnym elementem wystawy są witraże symbolizujące męczeńską śmierć ofiar Auschwitz. Główny witraż Komora gazowa otoczony jest 4 bocznymi: Brzemienne od dymu i płomieni niebo, W płomieniach modlący się Żyd, Krzycząca nędza, Gorzki koniec.


Na wystawie zaprezentowany został następujący podział tematyczny:

-Przygotowanie okupacji Austrii 1918-1933 oraz 1933-1938.
-­ Wprowadzenie terroru od 1938 r. ? pokazanie narastającej, faszyzacji życia politycznego, społecznego i gospodarczego.
- Austria walcząca - ruch oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi. W dalszej części omówiono wkład ruchu robotniczego w walkę z nazizmem, najistotniejsze problemy walki zorganizowanego ruch oporu jak i inicjatywy indywidualne.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Miejsce: blok 17
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2019  Testa Software - witryna na sprzedaż