Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Archeologia
Wystawa stałaotwarta (2126, 0.41)
archeologiczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja prezentuje przemiany w obrządku pogrzebowym na terenie środkowego dorzecza Pilicy w okresie od poł. II tys. p.n.e. do III w. n.e. Na wystawie pokazano różne formy grobów występujących na tym obszarze. W 2 poł. II tys. p.n.e. dominował obrządek pogrzebowy szkieletowy, czego przykładem jest pokazany na ekspozycji pochówek kultury trzcinieckiej ze wsi Swolszewice - Borki, będący najstarszym z prezentowanych grobów. Na przełomie II i I tys. p.n.e. nastąpiły zmiany zwyczajów religijnych.
Zwłoki zmarłych palono na przygotowanym stosie, po czym przepalone szczątki wsypywano do naczyń - popielnic lub bezpośrednio do wykopanej w ziemi jamy. Popielnice często były obudowywane płytami kamiennymi tworzącymi tzw. groby skrzynkowe. Takie formy pochówków zobrazowane zostały na przykładzie zabytków kultury łużyckiej i pomorskiej. Na przełomie er nadal dominowało palenie zwłok, a groby miały charakter popielnicowy lub jamowy. Charakterystyczna cechą pochówków było ich bogate wyposażenie w dary grobowe. Przykładem cmentarzyska z tego okresu pokazanym na ekspozycji jest nekropolia w Ciebłowicach Dużych, na której swoich zmarłych chowała ludność kultury przeworskiej.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż