Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 13.04.2024. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 7 z 7
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 3 - otwarta (1878, 0.38)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - sztuka, wnętrza, meble
W zaaranżowanych XIX wiecznych wnętrzach eksponowane są meble, przedmioty sztuki użytkowej i malarstwo. Na I piętrze znajduje się "Gabinet hr. Ostrowskiego" w którym prezentowane są meble pochodzące z k. XIX i pocz. XX w. w stylu second empire i biedermeier. Druga część ekspozycji mieści się na II piętrze. Jest to "Pokój dzienny" w którym pokazujemy meble z końca XIX w i pocz. XX w., m.in. duży, okrągły, rozsuwany stół w stylu second empire. Na II piętrze znajduje się Letni pokój widokowy.
 / 4 - otwarta (2246, 0.46)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - przyrodnicza
Celem wystawy jest ukazanie bogactwa fauny naszego regionu . Zwierzęta tj. owady, płazy, gady, ptaki i ssaki ukazane są z ekologicznego punktu widzenia , w środowiskach ich życia. Wystawa zajmuje dwie sale. W pierwszej sali w ciekawej aranżacji plastycznej ukazane są zwierzęta żyjące w wodzie, na podmokłych łąkach, łąkach i polach. W II sali zwiedzający zapozna się ze zwierzętami żyjącymi w parkach, sadach i ogrodach oraz w lasach.
 / 2 - otwarta (2694, 0.55)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - pojazd wojskowy
Wystawa zorganizowana w specjalnie zaadaptowanym pomieszczeniu znajdującym się w budynku stojącym obok pałacu, w dawnych stajniach pałacowych. Ekspozycja ma charakter wystawy stałej. Główną atrakcją wystawy jest niemiecki transporter opancerzony typu Sdkfz 251 "ROSI". Oprócz pojazdu na sali w gablotach prezentowanych jest kilkadziesiąt eksponatów - militariów znalezionych w wydobytym transporterze. Eksponaty stanowiły wyposażenie zarówno samego pojazdu, jak też załogi w nim walczącej.
 / 0 - otwarta (1837, 0.37)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - historyczna
Wystawa poświęcona jest prezentacji ogromnej ofiarności i poświęcenia mieszkańców miasta w walce o wolną Polskę toczonej na przestrzeni XIX i XX wieku. Chronologicznie prezentowany jest udział tomaszowian w Powstaniu Listopadowym (1830-31), Powstaniu Styczniowym (1863-64), I wojnie światowej (1914-18) oraz II wojnie światowej (1939-45). Na ekspozycji znajdują się fotokopie dokumentów związanych z udziałem tomaszowian w kolejnych zrywach niepodległościowych.
 / 1 - otwarta (2045, 0.42)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - historyczna
Wystawa prezentuje najważniejsze gałęzie przemysłu funkcjonujące w Tomaszowie Maz. na przestrzeni ponad dwustuletniej historii miasta. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat swego istnienia Tomaszów był niewielką osadą górniczo - hutniczą. W osadzie założonej w 1788 r. przez Tomasza Ostrowskiego wytapiano stal z rudy żelaza wydobywanej w okolicach pobliskich wsi Niebrowa i Starzyc. Pierwszymi mieszkańcami osady zwanej także Kuźnicami Tomaszowskimi byli hutnicy sprowadzeni przez Ostrowskiego.
 / 1 - otwarta (2071, 0.42)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - archeologiczna
Ekspozycja prezentuje przemiany w obrządku pogrzebowym na terenie środkowego dorzecza Pilicy w okresie od poł. II tys. p.n.e. do III w. n.e. Na wystawie pokazano różne formy grobów występujących na tym obszarze. W 2 poł. II tys. p.n.e. dominował obrządek pogrzebowy szkieletowy, czego przykładem jest pokazany na ekspozycji pochówek kultury trzcinieckiej ze wsi Swolszewice - Borki, będący najstarszym z prezentowanych grobów. Na przełomie II i I tys. p.n.e. nastąpiły zmiany zwyczajów religijnych.
 / 4 - otwarta (2001, 0.41)
Tomaszów Maz. / Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskieg...
wystawa stała - etnograficzna
Prezentuje rok z życia mieszkańców podtomaszowskich wsi z przełomu XIX i XX wieku i tak jak w "Chłopach" Wł. St. Reymonta opowiada o ich codziennych zajęciach w domu; polu i zagrodzie oraz prezentuje akcesoria towarzyszące najciekawszym zwyczajom skupionym wokół świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ekspozycja w pierwszej Sali pokazuje jesień - sceną zakończenia prac polowych. Gospodarz po ścięciu ostatnich kłosów zboża przysiadł na ściernisku żeby spożyć posiłek przyniesiony w dwojakach.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż