Celem wystawy jest ukazanie bogactwa fauny naszego regionu . Zwierzęta tj. owady, płazy, gady, ptaki i ssaki ukazane są z ekologicznego punktu widzenia , w środowiskach ich życia. Wystawa zajmuje dwie sale. W pierwszej sali w ciekawej aranżacji plastycznej ukazane są zwierzęta żyjące w wodzie, na podmokłych łąkach, łąkach i polach. W II sali zwiedzający zapozna się ze zwierzętami żyjącymi w parkach, sadach i ogrodach oraz w lasach.
|
Na terenie środkowego dorzecza Pilicy są 3 parki krajobrazowe tj. Przedborski, Spalski i Sulejowski , w których są 22 rezerwaty . Na wystawie zamieszczone są podstawowe wiadomości na temat tych parków. Obszar obejmujący parki jest ważnym składnikiem Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET, to również ważny teren wypoczynkowy dla aglomeracji łódzkiej.
Z ssaków ziemnowodnych prezentujemy między innymi największego europejskiego gryzonia - bobra, jedynego żyjącego w Polsce w stanie naturalnym przedstawiciela rodzaju Lutra - wydrę, piżmaka - ziemnowodnego gryzonia , który pojawił się w Polsce w latach 30. XX w.Z wodą związany jest jedyny jadowity ssak - rzęsorek rzeczek.
Z ptaków na uwagę zasługuje nasz największy ptak wodny łabędź niemy. Na ekspozycji jest młody osobnik, obok niego imponujących rozmiarów jajo łabędzia niemego.
Na wystawie eksponujemy zwierzęta łowne i chronione . Ze zwierząt łownych zamieszkujących lasy pokazujemy jelenia, sarnę, borsuka, lisa, kunę leśną, tchórza, jenota, dzika, królika, słonkę.
Jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia cietrzew był ptakiem łownym. Obecnie jest pod ścisłą ochroną prawną, gdyż jest skrajnie nieliczny. Na wystawie pokazany jest bocian czarny. Całkowita ochrona tego gatunku powiodła się i w naszym rejonie jest również ptakiem lęgowym. Podobnie coraz częściej spotykany jest kruk, który zamieszkuje obrzeża dużych kompleksów leśnych, gdzie starodrzew przeplata się z bujnymi łąkami, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych.
|
|