Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.09.2021. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Fauna środkowego dorzecza Pilicy
Wystawa stałaotwarta (1683, 0.42)
przyrodnicza
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
Celem wystawy jest ukazanie bogactwa fauny naszego regionu . Zwierzęta tj. owady, płazy, gady, ptaki i ssaki ukazane są z ekologicznego punktu widzenia , w środowiskach ich życia. Wystawa zajmuje dwie sale. W pierwszej sali w ciekawej aranżacji plastycznej ukazane są zwierzęta żyjące w wodzie, na podmokłych łąkach, łąkach i polach. W II sali zwiedzający zapozna się ze zwierzętami żyjącymi w parkach, sadach i ogrodach oraz w lasach.
Na terenie środkowego dorzecza Pilicy są 3 parki krajobrazowe tj. Przedborski, Spalski i Sulejowski , w których są 22 rezerwaty . Na wystawie zamieszczone są podstawowe wiadomości na temat tych parków. Obszar obejmujący parki jest ważnym składnikiem Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET, to również ważny teren wypoczynkowy dla aglomeracji łódzkiej.

Z ssaków ziemnowodnych prezentujemy między innymi największego europejskiego gryzonia - bobra, jedynego żyjącego w Polsce w stanie naturalnym przedstawiciela rodzaju Lutra - wydrę, piżmaka - ziemnowodnego gryzonia , który pojawił się w Polsce w latach 30. XX w.Z wodą związany jest jedyny jadowity ssak - rzęsorek rzeczek.

Z ptaków na uwagę zasługuje nasz największy ptak wodny łabędź niemy. Na ekspozycji jest młody osobnik, obok niego imponujących rozmiarów jajo łabędzia niemego.

Na wystawie eksponujemy zwierzęta łowne i chronione . Ze zwierząt łownych zamieszkujących lasy pokazujemy jelenia, sarnę, borsuka, lisa, kunę leśną, tchórza, jenota, dzika, królika, słonkę.

Jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia cietrzew był ptakiem łownym. Obecnie jest pod ścisłą ochroną prawną, gdyż jest skrajnie nieliczny. Na wystawie pokazany jest bocian czarny. Całkowita ochrona tego gatunku powiodła się i w naszym rejonie jest również ptakiem lęgowym. Podobnie coraz częściej spotykany jest kruk, który zamieszkuje obrzeża dużych kompleksów leśnych, gdzie starodrzew przeplata się z bujnymi łąkami, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych.
Fragment ekspozycjiWydra - Lutra lutraKuna leśna -Martes martes
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż