Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 20.09.2021. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki.
Wystawa stałaotwarta (2615, 0.66)
militaria, historyczna
Oceny:  / 10
KiepskiBardzo dobry 
Zasadniczy zrąb wystawy stanowi kolekcja militariów rzeszowskiego kolekcjonera mgr Jana Partyki, przekazana na przełomie 2005 i 2006 roku Muzeum Okręgowemu. Ekspozycja składa się z czterech zasadniczych części. Pierwsza obejmuje okres I wojny światowej i prezentuje polskie formacje zbrojne tego okresu, zwłaszcza Legiony Polskie. Druga obrazuje burzliwe lata 1919- 1921, nazywane często okresem walk "o niepodległość i granice". Kolejna część wystawy poświęcona jest dziejom Wojska Polskiego.
Na wystawie zaprezentowano różne eksponaty. Dużą grupę stanowią unikatowe nierzadko odznaki oddziałów i formacji WP, odznaczenia, dyplomy, legitymacje i pamiątki żołnierskie. Obok eksponatów odnoszących się do poszczególnych oddziałów, zaprezentowano też kolekcje dokumentów, odznaczeń i fotografii, należące do konkretnych żołnierzy i przedstawiające ich, mocno niekiedy powikłane, wojenne losy.

Kolejna grupa eksponatów pokazana na wystawie to broń palna i biała oraz elementy wyposażenia żołnierskiego w poszczególnych okresach. Wymieńmy tu dla przykładu charakterystyczną czapkę ułańską z 1914 roku, jednostrzałowy karabin "Werndla" na proch czarny, z jakim legioniści Józefa Piłsudskiego zaczynali działania wojenne, czy pierwszy wzór polskiej rogatywki z 1919 roku. Kolekcja Jana Partyki została w tej części uzupełniona o eksponaty własne Muzeum, w tym egzemplarze ciężkich karabinów maszynowych.

Sporą atrakcją wystawy powinny być oryginalne, kompletne mundury, od ubioru weterana WP w Ameryce, wzorowanego na mundurze Armii gen. Hallera, poprzez mundury armii przedwrześniowej po sylwetki mundurowe różnych formacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w wersji zarówno bojowej jak i wyjściowej.

Uwagę zwraca też oryginalna i perfekcyjnie wykonana oprawa plastyczna wystawy, zaprojektowana i zrealizowana przez cenionego artystę plastyka Franciszka Kłaka z Katowic. Zastosował on kilka ciekawych rozwiązań aranżacyjnych, m.in. stylizowane namioty wojskowe oraz duże, naturalnej wielkości barwne wydruki sylwetek mundurowych.
Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914-1945Pistolet Vis wz. 1935, PolskaRogatywka garnizonowa wz.1935, Polska
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż