Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 14.01.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Historia oświetlenia
z największą kolekcją lamp naftowych w Europie
Wystawa stałaotwarta (3412, 0.66)
rzemiosło artystyczne, lampy naftowe
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
W Muzeum znajduje się jedna z najliczniejszych i najefektowniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie. Dotychczas zgromadzono około 900 eksponatów z zakresu oświetlenia naftowego, z czego większość stanowią kompletne lampy i latarnie naftowe (625 szt.). W zbiorach najpopularniejsze są lampy zwane stołowymi lub przenośnymi (425 szt.). Zabytki te tworzą bogactwo form artystycznych, odzwierciedlających style panujące w sztuce w okresie ich największej popularności, 1860-1920.
Najbardziej efektowne są lampy powstałe w II poł. XIX i na początku XX wieku. Wyróżniają się bogactwem technik zdobniczych oraz różnorodnością kształtów, barw i materiałów, z których je wykonano.

Szczególnie ekspozycyjne są lampy salonowe i kolumnowe. Wieńczą je przeważnie klosze w kształcie tulipanów, wykonane ze szkła bezbarwnego i barwnego. Odrębną grupę stanowią lampy i latarnie o przeznaczeniu technicznym. Służyły one do oświetlania dużych pomieszczeń fabrycznych, obiektów użyteczności publicznej, ulic, pojazdów konnych i mechanicznych, peronów i wagonów kolejowych. Nie można też pominąć urządzeń grzewczych, piecyków i kuchenek, które również powszechnie stosowano.

Najcenniejsze z muzealiów prezentowane są na stałej ekspozycji muzealnej. Wystawa ta prezentuje w sposób chronologiczny najbardziej popularne źródła światła, występujące na przestrzeni wieków. Trzon jej stanowi kolekcja oświetlenia naftowego, wytworzonego w różnych wytwórniach europejskich i amerykańskich. Prezentowane są różne rodzaje lamp naftowych stołowych, stojących, przyściennych i wiszących. Wśród nich najcenniejsza jest lampa, której korpus wykonany z porcelany miśnieńskiej w pastelowej tonacji zdobią uformowane amorki.

Oprócz lamp naftowych prezentowane są inne źródła światła, jakie były używane przez człowieka na przestrzeni wieków, takie jak: łuczywo, lampki oliwne, świeczniki, lampy gazowe i elektryczne.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiRekonstrukacja lampy Ignacego Łukasiewicza z 1853 roku.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż