Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 07.02.2023. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galeria twórców krośnieńskich XIX i XX w.
Wystawa stałaotwarta (1859, 0.42)
sztuka, malarstwo
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa prezentuje malarstwo i rzeźbę artystów związanych z Krosnem i jego okolicami. Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia zabytki sztuki z przełomu XIX i XX w. Są to w większości dzieła największych miejscowych malarzy: Stanisława Bergmana, Seweryna Bieszczada i Franciszka Daniszewskiego. Osobliwym eksponatem na wystawie jest fortepian paryskiej firmy "Pleyel & ie", ulubionej marki Fryderyka Chopina.
W chwili obecnej fortepian firmy "Pleyel & ie" jest jedynym czynnym artystycznie w pełni oryginalnym instrumentem tej firmy w Polsce.

Druga część ekspozycji przybliża współczesną oraz aktualną sztukę krośnieńską w wydaniu m.in.: Zdzisława Truskolaskiego, Stanisława Kochanka, Władysława Niepokoja, Bronisława Olszewskiego, Romana Górki, Władysława Kandefera i Macieja Syrka. Szczególnie dużo miejsca poświęcono twórczości Jana Ekierta, wywodzącego się z pobliskiej Komborni, ale na stałe osiadłego i tworzącego na powojennym Montmartre.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż