Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 02.11.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Bastion Św. Rocha
Wystawa stała 03.05.2006 - ... - otwarta (4446, 0.88)
sakralna, sztuka, malarstwo
Oceny:  / 5
KiepskiBardzo dobry 
Przechodząc bramy, dziedzińce wtapiamy się w historię miejsca, w ciąg wielkich wydarzeń z dziejów narodu, utrwalonych tysiącem znaków kultu widniejących na ścianach sanktuarium, ołtarzu, czy te najcenniejsze na sukienkach przyozdabiających obraz. W ciągu ostatnich 15 lat decyzją władz klasztoru jasnogórskiego, wiele tych znaków znalazło swoje nowe miejsce ekspozycji. Miejscem tym jest wnętrze Bastionu Św. Rocha, jednego z czterech narożnych bastionów tworzących Fortalitium Marianum.
Ekspozycja spuścizny wotywnej urządzona jest w centralnej części tego bastionu. Całość wnętrz Bastionu od dziś określana będzie jako "Skarbiec Pamięci Narodu", a otwierana właśnie przestrzeń otrzymuje nazwę "Bogurodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów", co w znaczeniu patriotyczno - religijnym oznacza Bastion Polskości i Wiary.

Bastion Św. Rocha, stanowi część składową twierdzy jasnogórskiej i został wzniesiony w latach 1624-1639 i rozbudowany pomiędzy 1678 a 1681 rokiem, kiedy to pierwotny, mniejszy bastion obudowano nieco większym, pozostałą przestrzeń zasypując gruzem i ziemią. Bastion Św. Rocha był od 1991 roku systematycznie konserwowany, co doprowadziło do usunięcia późniejszych nawarstwień i odsłonięcia oryginalnych murów pamiętających sławne oblężenie szwedzkie Jasnej Góry w czasie "potopu" w listopadzie i grudniu 1655 roku. Obecnie otwierana jest centralna przestrzeń wnętrza bastionu, pierwsza z planowanych części stałej aranżacji nowego Skarbca.

W przyszłości całkowicie gotowe będą kolejne sale: "Bóg, Honor, Ojczyzna. Niewola Polaków, martyrologia, narodowe zrywy XIX i XX wieku po czasy Narodowego Zrywu NSZZ Solidarność"; "Historia godła Polski i falerystyka"; "Sala panelowa. Zadumania nad Ojczyzną i jej wartościami". "Archeologia. Lapidarium i pamiątki pielgrzymie" - medale, medaliki, krzyżyki i inne wota.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż