Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 18.04.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 3 z 3
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 5 - otwarta (4264, 0.87)
Częstochowa / Jasna Góra - Sanktuarium Narodu Polskiego
wystawa stała - sakralna, sztuka, malarstwo
Przechodząc bramy, dziedzińce wtapiamy się w historię miejsca, w ciąg wielkich wydarzeń z dziejów narodu, utrwalonych tysiącem znaków kultu widniejących na ścianach sanktuarium, ołtarzu, czy te najcenniejsze na sukienkach przyozdabiających obraz. W ciągu ostatnich 15 lat decyzją władz klasztoru jasnogórskiego, wiele tych znaków znalazło swoje nowe miejsce ekspozycji. Miejscem tym jest wnętrze Bastionu Św. Rocha, jednego z czterech narożnych bastionów tworzących Fortalitium Marianum.
 / 4 - otwarta (4774, 0.98)
Częstochowa / Jasna Góra - Sanktuarium Narodu Polskiego
wystawa stała - sztuka sakralna, malarstwo
W pomieszczeniach dawnej drukarni jasnogórskiej, zlikwidowanej przez Rosjan w 1864 r., utworzono w roku 1982 /rok jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry/, muzeum, które obrazuje 600 lat istnienia i obecności Cudownej Ikony Matki Boskiej w sanktuarium jasnogórskim, jak również upamiętniające 600-letnią obecność Zakonu Paulinów na tym miejscu. Bogata kolekcja obrazów, w większości autorstwa malarzy paulińskich, ukazuje działalność zakonu na przestrzeni ponad siedmiuset lat jego istnienia.
 / 4 - otwarta (5756, 1.18)
Częstochowa / Jasna Góra - Sanktuarium Narodu Polskiego
wystawa stała - sakralna, sztuka, złotnictwo
W latach 1649-53 wzniesiono nad zakrystią specjalne pomieszczenie pełniące funkcję skarbca. Jego obecny wystrój pochodzi z początku XX wieku, i jest dziełem architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. W skarbcu zgromadzone są dary zwane, wotami, o różnym charakterze i wymowie. Obok eksponatów o wielkiej wartości artystycznej, jak monstrancje, kielichy, czy biżuteria, znajdują się inne, mające walor pamiątkowy i uczuciowy, zawierające cząstkę ludzkiego życia; cierpienia, radości, doznanych łask.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż