Częstochowa / Jasna Góra - Sanktuarium Narodu Polskiego wystawa stała - sakralna, sztuka, malarstwo Przechodząc bramy, dziedzińce wtapiamy się w historię miejsca, w ciąg wielkich wydarzeń z dziejów narodu, utrwalonych tysiącem znaków kultu widniejących na ścianach sanktuarium, ołtarzu, czy te najcenniejsze na sukienkach przyozdabiających obraz. W ciągu ostatnich 15 lat decyzją władz klasztoru jasnogórskiego, wiele tych znaków znalazło swoje nowe miejsce ekspozycji. Miejscem tym jest wnętrze Bastionu Św. Rocha, jednego z czterech narożnych bastionów tworzących Fortalitium Marianum.
|
Częstochowa / Jasna Góra - Sanktuarium Narodu Polskiego wystawa stała - sztuka sakralna, malarstwo W pomieszczeniach dawnej drukarni jasnogórskiej, zlikwidowanej przez Rosjan w 1864 r., utworzono w roku 1982 /rok jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry/, muzeum, które obrazuje 600 lat istnienia i obecności Cudownej Ikony Matki Boskiej w sanktuarium jasnogórskim, jak również upamiętniające 600-letnią obecność Zakonu Paulinów na tym miejscu. Bogata kolekcja obrazów, w większości autorstwa malarzy paulińskich, ukazuje działalność zakonu na przestrzeni ponad siedmiuset lat jego istnienia.
|
Częstochowa / Jasna Góra - Sanktuarium Narodu Polskiego wystawa stała - sakralna, sztuka, złotnictwo W latach 1649-53 wzniesiono nad zakrystią specjalne pomieszczenie pełniące funkcję skarbca. Jego obecny wystrój pochodzi z początku XX wieku, i jest dziełem architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. W skarbcu zgromadzone są dary zwane, wotami, o różnym charakterze i wymowie. Obok eksponatów o wielkiej wartości artystycznej, jak monstrancje, kielichy, czy biżuteria, znajdują się inne, mające walor pamiątkowy i uczuciowy, zawierające cząstkę ludzkiego życia; cierpienia, radości, doznanych łask.
|