Na wystawie prezentowane są zabytki odkryte w trakcie wieloletnich badań archeologicznych przeprowadzonych w grodzie na Ostrówku w Opolu. W trakcie tych badań pozyskano ogromną ilość źródeł do poznania dziejów wczesnośredniowiecznego grodu, jego systemu obronnego, rozplanowania zabudowy, wyposażenia domów Odkryte dobrze zachowane elementy drewniane pozwoliły na rekonstrukcję wału grodu, moszczonych dranicami ulic i placów oraz budynków wznoszonych z belek w konstrukcji zrębowej.
|
Na wystawie prezentowana jest rekonstrukcja jednego z domów, którego pozostałości odkryto w grodzie, zbudowanego w konstrukcji zrębowej, wyposażonego w typowe sprzęty i przedmioty codziennego użytku: ławy, półki. drewniane łopaty, mątewki, drewniane talerze i czerpaki, naczynia gliniane, łopatki, miotły, kijanki, łuczywa, rekonstrukcje naczyń klepkowych.
Kolejna część ekspozycji została poświęcona czasom późnego średniowiecza, które na Śląsku zawiera się w granicach od schyłku XII do początku XVI wieku. W tej części ekspozycji prezentowane są przedmioty świadczące o zamiłowaniu mieszkańców zamku do gier i zabaw - piony go gier planszowych, sześcienne kości do gry, fragmenty ceramicznych figurek. Unikatowym zabytkiem jest importowana, rogowa szpila do włosów, z główką przedstawiającą psa.
Kolejna sala prezentuje obraz miasta w połowie XVIII w. Był to dla Opola ważny moment historyczny, w którym na dwa stulecia zmieniła się jego przynależność państwowa. Od 1742 r. Opole wraz ze Śląskiem stało się częścią państwa pruskiego (od 1871 niemieckiego).
Część wystawy, przedstawiającej historię regionu, dotyczy wojen prowadzonych przez władające Śląskiem od połowy XVIII wieku Prusy, a od 1871 roku zjednoczone Niemcy. Do najciekawszych prezentowanych tu obiektów należą: dwie szable wrocławskie z początku XIX wieku, wytwory XIX-wiecznych rusznikarzy śląskich (Gliwice, Kłodzko, Legnica, Namysłów, Nysa, Ozimek, Wleń).
|
|