Na wystawie prezentowane są dary przekazane dla Katedry Wawelskiej przez duchowieństwo i możnowładców między XVII a XX w. Znajdują się tu paramenty liturgiczne (kielichy, monstrancje) używane podczas szczególnych uroczystości w Katedrze na Wawelu. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną siedemnastowieczną monstrancję fundacji biskupa Stanisława Dąmbskiego, używaną wyłącznie do wystawiania Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek oraz w czasie uroczystej procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę.
|
Przedstawia ona Chrystusa pod postacią Hostii, któremu towarzyszą postaci ze Starego (Abraham, Melchizedech) i Nowego Testamentu (Matka Boża, św. Józef, św. Piotr). Są tu wspaniale kielichy mszalne gromadzone przez biskupów krakowskich. Wśród dzieł rzemiosła artystycznego zwraca uwagę bogato zdobiona siedemnastowieczna złocona misa i dzban.
Można tu również podziwiać elementy strojów liturgicznych biskupów krakowskich. Najwyższy poziom sztuki złotniczej reprezentuje pochodząca z XVII wieku infuła biskupa Andrzeja Lipskiego ozdobiona tysiącem szlachetnych i półszlachetnych kamieni. Znajdziemy tu także ornaty fundowane przez królów i biskupów dbających o uświetnienie liturgii katedralnej, wykonane z drogocennych tkanin, zdobionych szlachetnymi kamieniami, które były zamawiane u najlepszych złotników i hafciarzy.
Jednym z najnowszych eksponatów prezentowanych w tej części wystawy jest srebrny neogotycki pastorał biskupa Adama Sapiehy, wykonany w 1918 roku. W jego górnej części znajduje się figurka św. Stanisława, patrona Katedry Wawelskiej, podtrzymywana przez anioła
|
|