Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 19.04.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sala Skarbca Katedralnego w. XVII-XX
Wystawa stałaotwarta (3074, 0.59)
sztuka sakralna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Na wystawie prezentowane są dary przekazane dla Katedry Wawelskiej przez duchowieństwo i możnowładców między XVII a XX w. Znajdują się tu paramenty liturgiczne (kielichy, monstrancje) używane podczas szczególnych uroczystości w Katedrze na Wawelu. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną siedemnastowieczną monstrancję fundacji biskupa Stanisława Dąmbskiego, używaną wyłącznie do wystawiania Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek oraz w czasie uroczystej procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę.
Przedstawia ona Chrystusa pod postacią Hostii, któremu towarzyszą postaci ze Starego (Abraham, Melchizedech) i Nowego Testamentu (Matka Boża, św. Józef, św. Piotr). Są tu wspaniale kielichy mszalne gromadzone przez biskupów krakowskich. Wśród dzieł rzemiosła artystycznego zwraca uwagę bogato zdobiona siedemnastowieczna złocona misa i dzban.

Można tu również podziwiać elementy strojów liturgicznych biskupów krakowskich. Najwyższy poziom sztuki złotniczej reprezentuje pochodząca z XVII wieku infuła biskupa Andrzeja Lipskiego ozdobiona tysiącem szlachetnych i półszlachetnych kamieni. Znajdziemy tu także ornaty fundowane przez królów i biskupów dbających o uświetnienie liturgii katedralnej, wykonane z drogocennych tkanin, zdobionych szlachetnymi kamieniami, które były zamawiane u najlepszych złotników i hafciarzy.

Jednym z najnowszych eksponatów prezentowanych w tej części wystawy jest srebrny neogotycki pastorał biskupa Adama Sapiehy, wykonany w 1918 roku. W jego górnej części znajduje się figurka św. Stanisława, patrona Katedry Wawelskiej, podtrzymywana przez anioła
Pastorał arcybiskupa metropolity krakowskiego  Adama Stefana Sapiehy, 1918 r.Pastorał arcybiskupa metropolity krakowskiego  Adama Stefana Sapiehy, 1918 r.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż