Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 13.04.2024. (5,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dzwony i wieże Katedralne
Wystawa stałaotwarta (4257, 0.89)
rzemiosło, ludwisarstwo
Oceny:  / 5
KiepskiBardzo dobry 
Katedra na Wawelu od czasu swego powstania rozbrzmiewa dźwiękiem dzwonów. Na dwóch wieżach - dzwonnicach jest ich obecnie osiem. Pięć większych dzwonów z najsłynniejszym Zygmuntem umieszczono na wieży Zygmuntowskiej. Trzy mniejsze są zawieszone na wieży Srebrnych Dzwonów. Trzecia wieża zwana Zegarową mieści mechanizm zegara i dwa gongi wybijające godziny i kwadranse. Jest zatem w Katedrze dziesięć wspaniałych dzieł sztuki ludwisarskiej, które powstawały stopniowo od XII do XVII wieku.
Wieża Srebrnych Dzwonów - to najstarsza zachowana dzwonnica Katedry Wawelskiej. Na wieży zawieszone są trzy dzwony:

- dzwon "Zbyszko" zwany Goworkiem, Gąsiorkiem, ufundowany około 1423 roku przez biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, bohatera bitwy pod Grunwaldem, późniejszego kardynała.

- dzwon "Hermana" zwany Nowakiem, Mieczysławem, ufundowany przez kanonika krakowskiego Hermana około 1271 roku, za czasów panowania księcia Bolesława Wstydliwego i świętej Kingi. Jest najstarszym dzwonem Katedry Wawelskiej.

- dzwon "Maciek", ufundowany przez Krakowską Kapitułę Katedralną w 1669 roku. Jest najmniejszym i najmłodszym dzwonem Katedry Wawelskiej.

Królewski Dzwon Zygmunt został odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergii. Pierwszy raz dźwięk dzwonu krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary.

Na wieży Zygmuntowskiej obok Dzwonu Zygmunt zawieszone są cztery największe dzwony Katedry Wawelskiej:

- dzwon"Wacław" zwany też Głownik, Homicidalis, ufundowany w roku 1460. Był dedykowany świętemu Wacławowi. Od 1462 roku przylgnęła do niego nazwa Głownik, gdyż bił na okoliczność ścinania głów sześciu mieszczanom skazanym za zabójstwo wojewody Andrzeja Tęczyńskiego.

- dzwon Kardynał" wykonany w roku 1455. Dedykowany Kardynałowi Zbigniewowi Oleśnickiemu, który, jako młody rycerz był w roku 1410 bohaterem bitwy pod Grunwaldem i ocalił życie królowi.

- dzwon "Urban" zwany też Konarski

- dzwon "Stanisław" zwany też: Tęczyński
Srebrne DzwonyDzwon ZygmuntDzwon Urban
Organizator: Katedra Wawelska
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż