Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 10.08.2020. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Śląsk starożytny - epoka brązu i epoka żelaza
Wystawa stałaotwarta (4703, 1.31)
archeologiczna, ozdoby, narzędzia, uzbrojenie
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa jest drugą częścią stałej ekspozycji Muzeum Archeologicznego. Dotyczy terenu Śląska i przybliża życie codzienne od czasów kultury przedłużyckiej (1700 lat p.n.e.), aż po okres wędrówek ludów (IV/V w n.e.). Rozpoczyna się od przedstawienia charakterystyki kultury przedłużyckiej, kultury pomorskiej oraz kultury łużyckiej. W gablotach pokazane są najbardziej reprezentatywne pozostałości wyżej wymienionych kultur - przedmioty codziennego użytku, ozdoby, narzędzia i uzbrojenie.
Następnie poruszamy problem Celtów i zmian, jakie zaszły na naszych ziemiach za ich sprawą w metalurgii, rolnictwie i garncarstwie w IV/III i II w p.n.e. Staramy się też przybliżyć życie codzienne ludności kultury przeworskiej w okresie wpływów rzymskich za pomocą chronologicznie ułożonych zabytków i rekonstrukcji naturalnej wielkości. Szczególnie potraktowane zostały: tematyka wymiany handlowej z imperium rzymskim i jego prowincjami, skomplikowany proces metalurgiczny; bogato wyposażone, świadczące o zmianach w strukturze społecznej, groby tzw. "książęce" z Zakrzowa oraz obrządek pogrzebowy. Tę część wystawy stałej kończymy okresem wędrówek ludów (IV/V w n.e.).
Naczynie szklane, Wrocław-ZakrzówNaczynie, WołówWózek kultowy, Kałowice, pow. Milicz
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż