Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 15.08.2020. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Śląsk średniowieczny. Pełna chata (ze wczesnego średniowiecza)
Wystawa stałaotwarta (1932, 0.54)
archeologiczna
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Naturalnej wielkości wczesnośredniowieczna chata z pełnym wyposażeniem w sprzęty domowe, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia pracy, są nową atrakcją Arsenału. Obiekt niezwykle mozolnie rekonstruowano przez wiele miesięcy przez historyków sztuki i archeologów na podstawie pierwszych źródeł ikonograficznych, pisanych oraz elementów najnowszych odkryć archeologicznych. We wnętrzu m.in. meble, naczynia z gliny i drewna, żarno obrotowe, kijanki (do prania odzieży), maselnica.
Na wystawie pokazane są również przedmioty, które wytwarzali i którymi posługiwali się mieszkańcy średniowiecznych osad, grodów i miast: radlice, sierpy, osełki krzesiwa, szydła, dłuta, noże, a także ozdoby i elementy odzieży - kabłączki skroniowe, pierścionki, kolie z paciorków, obuwie.

Osobną dziedziną życia, która jest szczegółowo omówiona, to sfera wierzeń. Na ekspozycji przedstawiono elementy obrzędowe związane z pogaństwem oraz zmiany jakie zachodziły po przyjęciu chrześcijaństwa. Nowa religia miała olbrzymi wpływ na dotychczasowe życie duchowe ludności śląskiej, szczególnie wielkie zmiany zaszły w obrządku pogrzebowym. Zagadnienia te ilustrują modele pochówków: pogańskiego - całopalnego oraz szkieletowego, który stał się powszechny po wprowadzeniu chrześcijaństwa.

Oglądając wystawę możemy zobaczyć co mieszkańcy średniowiecznego Śląska jadali, pili, jakie rośliny hodowali w przydomowych ogrodach oraz jakie zwierzęta hodowali.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2020  Testa Software - witryna na sprzedaż