Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 14.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Odkrywanie tajemnic Majów
Polskie wykopaliska w Gwatemali
Wystawa czasowa 24.05.2011 - 18.09.2011 - zakończona (2101, 0.42)
archeologiczna
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa fotograficzna Roberta Słabońskiego prezentująca dokonania polskich archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy od 2006 roku prowadzą badania w Gwatemali na terenie Nakum - starożytnego miasta Majów. Majowie byli twórcami jednej z najbardziej zaawansowanych cywilizacyjnie i fascynujących kultur starożytnego świata. Zamieszkiwali w starożytności teren obecnej Gwatemali i Belize oraz przyległe obszary południowo-wschodniego Meksyku, zachodniego Hondurasu i Salwadoru.
Stworzyli wysoko zorganizowaną kulturę miejską z wielkimi centrami polityczno-kultowymi. Intensywne wojny, przeludnienie oraz związana z nim degradacja środowiska naturalnego, doprowadziły w IX i X w. n.e. do wyludnienia i upadku niemal wszystkich miast leżących na południowych nizinach.

Na wyżynach gwatemalskich oraz w północnej części Jukatanu, cywilizacja Majów rozkwitała, aż do czasu przybycia Hiszpanów, którzy w XVI wieku dokonali niemal całkowitego podboju ich ziem. Obecnie ponad połowa mieszkańców Gwatemali to Majowie, którzy mimo wielu wieków jakie upłynęły od podboju zdołali zachować swą oryginalną kulturę, tradycje oraz języki.

Stanowisko na którym pracują polscy archeologowie znajduje się w północnej Gwatemali, ok. 25 km od Tikal, w obrębie Parku Triángulo. Znajdują się na nim kompleksy architektoniczne o charakterze mieszkalnym i ceremonialnym w formie platform, placów i piramid.

Najważniejszym osiągnięciem Projektu Archeologicznego Nakum jest odkryty w pierwszym sezonie badań grobowiec z bogatym wyposażeniem datowany na VII lub przełom VII i VIII wieku n.e. Jest to jak dotąd pierwszy niewyrabowany pochówek królewski w Nakum i jeden z kilku w rejonie.
Ruiny miasta Nakum. Widok ogólny na Piramidę ENaczynia odkryte przez polskich archeologów w rejonie Piramid nr 14 i 15
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Czynna: wtorek - piątek 10.00 - 18.00, sobota - niedziela 10.00 - 16.00
Bilety: 10 zł normalny/ 5 zł ulgowy/ czwartek bezpłatny
Kurator: Ewa Prądzyńska, Jarosław Źrałka
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż