Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 24.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Braque, Kandinsky, Chagalle...
Pokaz daru artystów francuskich
Wystawa czasowa 20.09.2012 - 04.11.2012 - zakończona (2530, 0.56)
sztuka, malarstwo wspołczesne
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
W roku 1950 w Paryżu z inicjatywy Henri de Korab-Kucharskiego francuskiego dziennikarza polskiego pochodzenia założone zostało Stowarzyszenie Obrony Granic na Odrze i Nysie, stawiające sobie za cel prowadzenie we Francji działalności informacyjnej o Polsce i utrzymywanie z nią kontaktów. Członkami i sympatykami Stowarzyszenia byli wybitni intelektualiści, politycy, publicyści, działacze społeczni.
Historia daru artystów francuskich rozpoczyna się w momencie, gdy Stowarzyszenie postanawia objąć patronatem jedną z gdańskich Szkół Tysiąclecia. Wybór pada na szkołę mająca powstać przy ulicy Wrzeszczańskiej, patronat polega także na finansowaniu kosztów budowy. W roku 1960 wmurowano akt erekcyjny pod budowę szkoły. Przedstawiciele Stowarzyszenia kilkakrotnie wizytowali przebieg prac i odwiedzali szkołę już po jej otwarciu w 1961 roku. Podczas rozmów z uczniami pytano o życzenia dzieci oraz potrzeby szkoły. Dzieci prosiły o widokówki z Paryża. W trakcie tych odwiedzin narodził się pomysł utworzenia w szkole galerii sztuki współczesnej. Jeszcze w 1961 Zarząd Stowarzyszenia zwrócił się z apelem do artystów francuskich o przekazywanie swoich prac na ten cel. Udział w zbiórce zadeklarowało około stu twórców, miedzy innymi Pablo Picasso i Georges Braque.

Wiosną 1962 roku przyszły paczki z Paryża. Zamiast pocztówek - ku ogromnemu zdumieniu uczniów, nauczycieli, a później całego Gdańska - szkoła dostała w dwóch kolejnych przesyłkach prace graficzne, malarskie i rysunkowe słynnych malarzy tworzących we Francji. W czerwcu w szkole otwarto wystawę, a później prace przekazano w depozyt do Muzeum Pomorskiego (obecnie Muzeum Narodowe w Gdańsku), gdzie znajdują się do dziś. W ten sposób szkoła weszła w posiadanie kolekcji o wysokiej randze artystycznej, ponieważ zaś ogłoszona w Paryżu akcja trwała nadal - można było spodziewać się następnych partii daru. Dlaczego nigdy nie nadeszły?..
Miejsce: ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa,
Czynna: 10-17 wtorek - niedziela 12-19 czwartek (01.06-31.08)
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 18 zł
Kurator: Magdalena Olszewska
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż