Pierwsza wystawa, która kreśli obraz rozwoju obróbki bursztynu w Polsce południowej i środkowej od czasów przedhistorycznych do dzisiejszych.
Bursztyn kojarzy się z Bałtykiem, bo właśnie wokół niego występują najbogatsze złoża i tam skoncentrowany jest jubilerski przemysł bursztynowy. Dopiero jednak poprzez pokazanie, że również w innych regionach kraju wiele się w tej dziedzinie robiło i robi, mamy pełen obraz dokonań w tej dziedzinie.
|
Zwrócenie uwagi na odległe tradycje i poziom dzisiejszego bursztynnictwa również na południe od Pomorza, upoważnia do stwierdzenia, że bursztyn - minerał organiczny akceptowany "od zawsze" jako jubilerski kamień ozdobny, a jednocześnie najliczniejszy wśród kamieni ozdobnych w Polsce, może stać się marką całego naszego kraju.
Na wystawie "Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem" otwieranej pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Bogdana Borusewicza prezentowane są muzealia i wyroby ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz w Poznaniu i Galerii Sztuki w Legnicy oraz wyroby artystyczne twórców z kolekcji prywatnych.
Na wystawie obejrzeć można wyroby: Bogumiły Adamskiej, Czesława Bałdygi, Jacka Barona, Elżbiety Bejm, Marka Bejm, Andrzeja Bossa, Ryszarda Brudzewskiego, Wojciecha i Jerzego Bryłki, Jacka Byczewskiego, Bogumiła Bytomskiego, Agaty Całki, Krzysztofa Całki, Mamerta Celmińskiego, Adama Chmiela, Wiktora Deptuły, Maryli Dubiel, Barbary Gronuś-Dutko, Marcina Gronkowskiego, Seweryny Gugały-Stolarskiej, Barbary Guzik-Olszyńskiej, Wojciecha Hernika, Jacka Hohensee, Marka Huculaka, Pawła Kaczyńskiego, Michała Kapczyńskiego, Stanisława Kędzierskiego...
|
|