Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 02.02.2023. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Podziemna ekspozycja multimedialna
Inny wymiar zwiedzania
Wystawa stałaotwarta (2761, 0.76)
Oceny:  / 5
KiepskiBardzo dobry 
Niezwykła podróż w czasie rozpoczyna się w Bochni, położonej zaledwie 40 km na wschód od Krakowa. Znajdziemy tam najstarszą polską kopalnię soli, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami, wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi. Dziś zwiedzanie bocheńskiej kopalni nabrało zupełnie innego wymiaru  solne podziemia, wzbogacone o niespotykaną na skalę światową Podziemną Ekspozycję Multimedialną.
Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w epoce Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch cystersa  mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Ilustracją dla słów przewodnika są materiały filmowe wyświetlane w skali 1:1 na wkomponowanych w naturalną scenografię holoekranach. Na trasie przygotowano słuchowiska przestrzenne, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Na potrzeby projektu powstał także 17-minutowy film Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza wyreżyserowany przez Andrzeja Celińskiego  wybitnego dokumentalistę nominowanego do nagrody Oscara.

Ekspozycja wykorzystuje szereg zabiegów mnemotechnicznych ułatwiających zapamiętanie prezentowanych informacji. Treści uszeregowane są w kolejności chronologicznej, dzięki czemu łatwiej zapamiętać oraz ukazać ciąg przyczynowo  skutkowy w zakresie rozwoju techniki i czynników geopolitycznych, wpływających na zmiany w kopalni. Chronologia dodatkowo wzmocniona jest obecnością na trasie polskich władców, jako symboli konkretnych epok i towarzyszących im wydarzeń.

Zwiedzanie kończy się w komorze Ważyn, znajdującej się 250 m pod ziemią, gdzie można skorzystać z boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni oraz usług podziemnej restauracji Ważynek. Znajduje się tutaj także sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych.
Podziemna ekspozycja multimedialnaŁodziePodziemna ekspozycja multimedialna
Miejsce: Bochnia, ul. Solna 2
Kontakt: 14 615 36 36, 37
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż