Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 21.02.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Stanisław Mazuś - W obronie piękna
Wernisaż wystawy 06.09.2013 - 13.10.2013 - odbył się (1734, 0.45)
malarstwo, wystawa czasowa
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek, 6 września o godz. 17.00 na pierwszy po wakacjach wernisaż. Bohaterami tego wieczoru będą Stanisław Mazuś i ...jego malarstwo.
Wystawa "W obronie piękna" ma charakter retrospektywny i prezentuje część bogatego dorobku malarza. Obejmuje bowiem ponad pięćdziesiąt lat pracy twórczej - najstarsza praca powstała w 1957 roku, najmłodsza w roku bieżącym. Na ekspozycję składają się na nią wczesne rysunki, akwarele, akwaforty i przede wszystkim obrazy olejne. W pięciu salach Muzeum Ziemi Lubuskiej podziwiać będzie można kilkadziesiąt prac Artysty.
Twórczość Stanisława Mazusia oscyluje wokół odwiecznych tematów malarskich: martwej natury, pejzażu oraz portretu. Artysta hołduje tradycyjnemu, rzetelnemu warsztatowi malarskiemu od początku drogi artystycznej tworząc w konwencji realistycznej. Wrażliwy na niuanse barwne i grę światłocienia kreuje subtelne w kolorze i nastrojowe w klimacie prace, inspiracji poszukując w szeroko pojętej naturze, która jest dla niego największym mistrzem.

Stanisław Mazuś urodzony w 1940 roku w Lublinie. W latach 1961-1967 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zakończone dyplomem w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureat wielu znaczących nagród i wyróżnień.
Od 1967 r. bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych konkursach, plenerach oraz wystawach. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju, m.in.: w Lublinie, Mikołowie, Siedlcach, Krakowie, Radomiu, Zamościu, Rzeszowie, Szczecinie, Kołobrzegu, Zielonej Górze, Poznaniu, Tychach, Katowicach, Bytomiu, Warszawie, Sopocie, Bielsku-Białej, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Białej Podlasce, Łodzi, a także za granicą: w Sofii, Pradze, Sztokholmie, Wiedniu, Komarnie, Aix-les-Bains, Mediolanie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Bratysławie.
Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Miszkolcu, Madrycie, Moskwie, Ostrawie, Budapeszcie, Sofii, Zagorie, Karlowych Warach, Paryżu, Bayreuth, Ułan Bator, Barcelonie, Bratysławie, Pradze, Atenach, Berlinie, Beuningen.
Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Galerii Uffizi we Florencji.

Kurator wystawy: Marta Gawęda
Czas trwania ekspozycji: 6 IX  13 X 2013
Bachus
Miejsce: Muzeum Ziemi Lubuskiej Zielona Góra, al. Niepodległości 15
Czynna: Śr-Pt 11.00 -17.00, So 10.00-15.00, Nd 10.00-16.00, Pn-Wt nieczynne
Bilety: Podczas wernisażu - wstęp wolny. Bilet normalny - 6 zł, ulgowy - 3 zł.
Kurator: Marta Gawęda
Kontakt: tel. 68 327 23 45 wewn. 38, e-mail: wspolczesna@mzl.zgora.pl
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż