Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Gorzów Wlkp. środa, 12.06.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea - Gorzów Wielkopolski i okolice

Na mapie • Wystawy, imprezy, wydarzenia


Muzeum w Międzyrzeczu Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Regionalne, Gorzów Wlkp. (10681, 1.98)   
Czytaj więcej...66-300 Międzyrzecz, ul. Podzamcze 2, tel. 95 742 18 50, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w 1946 roku. W skład Międzyrzeckiego Zespołu Muzealnego wchodzą: Zamek z XIV i XVI w., Budynek Starostwa z pocz. XVIII w., Oficyna dworska z I poł. XVIII w. , Dim Bramny oraz Karczma Dworka. Ekspozycja muzealna z działu sztuki prezentuje portrety trumienne, kolekcję malarstwa portretowego o charakterze reprezentacyjnym (portrety okolicznej szlachty, międzyrzeckich starostów, także malarstwo sepulkralne i reprezentacyjne międzyrzeckiego mieszczaństwa), z działu archeologiczno-historycznego - historię i dzieje Międzyrzecza od czasów najdawniejszych oraz ślady ludzkiego życia na terenie dzisiejszego powiatu międzyrzeckiego od schyłku starszej epoki kamienia do średniowiecza (przedmioty codziennego użytku z zakresu rolnictwa, rybołówstwa, łowiectwa, różnych rzemiosł), z działu etnograficznego - lokalne obyczaje i kulturę ludową ludności wiejskiej z przełomu XIX i XX w. (kolekcja strojów ludowych, instrumentów).

Czytaj więcej...
 
Muzeum Warty - Spichlerz Drukuj Email
Oceny:  / 30 
» Sztuki, Gorzów Wlkp. (17446, 3.03)   
Czytaj więcej...66-400 Gorzów Wlkp, ul. Fabryczna 1-3, tel. 95 722 54 68, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w budynku dawnego spichlerza, usytuowanym na lewym brzegu Warty. Spichlerz powstał po roku 1763 w miejscu reduty broniącej przeprawy mostowej. Obiekt posiada 5 kondygnacji oraz nieużytkowe piwnice. Z uwagi na podmokły i niestabilny grunt, fundamenty wzniesiono w systemie arkadowym. Wystawa stała "Pięćdziesiąt Lat Po Wielkiej Wystawie" - na wystawie znajdują się prace wybitnych polskich artystów malarzy, którzy w roku 1955 w warszawskim "Arsenale" uczestniczyli w wystawie przełomowej dla polskiej nowej sztuki, protestując przeciw socrealizmowi. Znajdują się tu między innymi prace takich artystów jak: Andrzej Wróblewski, Marek Oberländer, Henryk Gierowski, Jacek Sienicki, Jacek Sempoliński, Andrzej Wajda, Barbara Jonscher, Izaak Celnikier.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Woldenberczyków Drukuj Email
Oceny:  / 5 
» Muzea martyrologii, Gorzów Wlkp. (11359, 2.15)   
Czytaj więcej...66-520 Dobiegniew, ul. Gorzowska 11, tel. 95 76 11 095, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 1987 roku z inicjatywy byłych jeńców Oflagu IIC Woldenberg. W jego zbiorach znajdują się oryginalne pamiątki z czasów niewoli podarowane przez byłych więźniów. Muzeum mieści się w baraku części niemieckiej obozu. Powierzchnia ekspozycji muzealnej wynosi ok.400m2. Niektóre elementy wyposażenia obozowego przeniesiono z poszczególnych baraków m.inn. drzwi pochodzące z aresztu obozowego, płyty nagrobne z cmentarza obozowego, prawą stronę ołtarza z kaplicy obozowej. Na zasoby muzealne składają się zbiory własne – ok. 2459 zinwentaryzowanych eksponatów i kilkadziesiąt depozytów. Są to m.in. oryginały znaczków poczty obozowej, drzeworyty, reźby, rękopisy i maszynopisy, nuty, zdjęcia, dyplomy, rozkazy polskiej i niemieckiej komendantury obozowej, identyfikatory, obozowe środki płatnicze, maski teatralne, przedmioty codziennego użytku, obrazy, grafika, projekty architektoniczne itp. są unikalne i mają ogromną wartość historyczną. Eksponaty w większości są darem byłych jeńców lub ich rodzin.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Ziemi Torzymskiej Drukuj Email
Oceny:  / 1 
» Regionalne, Gorzów Wlkp. (6595, 1.43)   
Czytaj więcej...
Fot. Jarosław Boboryko
69-220 Ośno Lubuskie, ul. Rynek 1, tel. 95 757 60 29, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w salach Ratusza Miejskiego, zostało otwarte w 2002r. Muzeum powstało z potrzeby zebrania w jednym miejscu pamiątek historycznych, które do tej pory znajdowały się w prywatnych, rozproszonych zbiorach, bądź też w różnych zakamarkach urzędu nieuwidocznionych dla oczu zainteresowanych (Ośno było przez długi czas stolicą Ziemi Torzymskiej, a później Ziemi Zachodniotorzymskiej). Staraniem władz Ośna do sal muzeum trafiło wiele ciekawych eksponatów. Część zasobów dzisiejszego muzeum stanowią zbiory pochodzące z kolekcji osób prywatnych. Pojawiły się również eksponaty darowane muzeum przez mieszkańców Ośna. Aktualnie Gmina w miarę posiadanych środków zakupuje kolejne cenne eksponaty. W swoich zbiorach Muzeum posiada m.in kolekcje ceramiki pradziejowej od okresu brązu (500 lat p.n.e.) do wczesnego okresu wpływów rzymskich III- II wiek p.n.e..

Czytaj więcej...
 
Skansen Pszczelarski Drukuj Email
Oceny:  / 8 
» Skanseny, Gorzów Wlkp. (16863, 3.12)   
Czytaj więcej...66-330 Pszczew, ul. Kasztanowa 9, tel. 95 749 13 62, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Wieś Pszczew jest położona w środkowo-wschodniej części województwa lubuskiego, w odległości 15 km na wschód od Międzyrzecza. W skansenie zgromadzone zostały unikalne eksponaty dokumentujące sztukę, pracę bartnika i pszczelarza; jej historię, rozwój i współczesność. W zbiorach znajdują się między innymi: stare ule, kuszki, narzędzia pracy bartnika i pszczelarza. Stała ekspozycja prezentuje kilkunaście barci, (tj. uli wydrążonych z pni drzew, zdobionych rzeźbą, unikalnym kształtem nadanym przez naturę, z niepowtarzalnymi dachami słomianymi) oraz zbiór szopek wigilijnych. Wiele eksponatów pamięta dwa ubiegłe stulecia jak i początki bieżącego przypominając nam o naszym pochodzeniu, korzeniach, kulturze, sztuce oraz obyczajach. Skansen Pszczelarski z plastrami miodu i wosku, z odgłosami pracy pszczół i pachnącego kwiatowym pyłkiem. Wieś jest centrum turystycznym Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   następna  »   koniec »»

Pozycje: 16 - 20 z 21
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż