Początki muzeum sięgają roku 1912, kiedy to miejski rajca - Metzner podarował miastu zgromadzone przez siebie pamiątki historyczne. Siedzibą muzeum jest budynek przylegający do średniowiecznych obwarowań miejskich oraz dwie baszty z XV w. murowane z cegły i kamienia w układzie polskim. Obiekty użytkowane niegdyś jako arsenał, wieża ciśnień, schronisko młodzieżowe, więzienie - w roku 1959 przystosowane dla potrzeb muzealnych. W narożnej baszcie umieszczono ekspozycję militariów, w której licznie reprezentowana jest broń z okresu wojen napoleońskich. W dziale archeologicznym na szczególną uwagę zasługują formy odlewnicze narzędzi i ozdób z brązu. Szczególną wartość prezentują zabytki z okresu kultury łużyckiej, pochodzących ze stanowiska w Dytmarowie i Strzebniowie. Dział Etnograficzny gromadzi stroje ludowe, przedmioty używane w gospodarstwach domowych subregionu oraz narzędzia związane z obróbką lnu i tkactwem.
Zbiory historyczno - artystyczne obejmują dokumenty, druki, wyroby rzemieślnicze, atrybuty cechowe, broń białą i palną. Do najcenniejszych zabytków należy pergamin księcia Władysława Opolczyka z 1384 r. Znajdują się w muzeum także wydawnictwa w języku polskim i niemieckim z XIX i XX wieku oraz eksponaty związane z powstaniami śląskimi, plebiscytem na Górnym Śląsku i przesiedleniami po 1945 r.
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Przewodnicy miejscy Anna Pilawska - Przewodnik terenowy po woj. opolskim, przewodnik p... Anna Pilawska Od wielu lat jestem przewodnikiem terenowym po Województwie Opolskim i pilotem wycieczek, oraz przewodnikiem miejskim po Pradze (licencja czeska). Oprowadzam turystów indywidualnych i grupy zorganizowane. Szczególnie polecam turystom Nysę, nazywaną Śląskim Rzymem - miasto błogosławionej Marii Merkert, wybitnego śląskiego romantyka Josepha von Eichendorffa i noblisty Konrada Emila Blocha. Oprowadzę i ciekawie opowiem o Głuchołazach, Otmucho... języki: Jezyk oprowadzania: czeski |
Źródła, więcej informacji
|