Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Będzin arrow Muzeum Zagłębia w Będzinie - zamek poniedziałek, 22.07.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Zagłębia w Będzinie - zamek Drukuj Email
Oceny:  / 19 
KiepskiBardzo dobry 
» Zamki, Będzin (26887, 4.51)   
Muzeum Zagłębia w Będzinie42-500 Będzin, ul. Zamkowa 1, tel. 32 267 47 31, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Zamek będziński położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Na pierwszym piętrze Zamku zaprezentowano broń palną, która wraz z akcesoriami strzeleckimi tworzy najliczniejszą grupę w zbiorze militariów. Kolekcja broni palnej, głównie zachodnioeuropejskiej, ilustruje rozwój myśli technologicznej w konstrukcji zamków - od zamka lontowego do iglicowego. Zobaczymy tu więc różne przykłady broni lontowej np. hakownicę lontową - jeden z najstarszych rodzajów broni palnej; kołowe arkebuzy i muszkiety a także broń skałkową i kapiszonową - długą i krótką. Z akcesoriów strzeleckich na wystawie pokazano prochownice muszkieterskie i myśliwskie (głównie rogowe) oraz ładownice - jedną turecką i dwie oficerskie kawalerii austriackiej. Na pierwszym piętrze zamku wyeksponowano także broń artyleryjską. Należą do niej moździerze i lufy armatnie małego kalibru.

Drugie piętro Zamku zajmuje ekspozycja broni białej i uzbrojenia ochronnego. Z uzbrojenia ochronnego uwagę zwraca zwłaszcza włoska zbroja kopijnicza z końca XVI w., obok której zaprezentowano kompletną zbroję pikinierską z ok. 1600 r. Obok podziwiać możemy norynberski napierśnik zbroi kopijniczej - pięknie trawiony i złocony - z końca XVI w. Na wystawie pokazano też znaczną ilość różnego typu hełmów - zamknięte przyłbice, lekkie, otwarte szturmaki, szyszaki i moriony a także fragmenty zbroi płytowych - napierśniki, rękawice, naręczaki, naramienniki, itp.

Wystawy stałe

Dawna brońDawna broń
 / 2 - otwarta (4791, 0.95)
W salach zamkowych zgromadzono kolekcję ukazującą rozwój broni i uzbrojenia od XVI do pocz. XX wieku. Zaprezentowano ciekawe okazy broni białej - siecznej i drzewcowej, broń palną, miotającą i elementy uzbrojenia ochronnego. Zbiór składa się w dużej mierze z europejskiej broni regulaminowej, ale zawiera też wiele okazów broni galanteryjnej, myśliwskiej i sportowej - pięknie zdobionej, masą perłową, hebanem i kością. Kolekcja liczy obecnie 350 eksponatów.

Na pierwszym piętrze Zamku zaprezentowano broń palną, która wraz z akcesoriami strzeleckimi tworzy najliczniejszą grupę w zbiorze militariów. Kolekcja broni palnej, głównie zachodnioeuropejskiej, ilustruje rozwój myśli technologicznej w konstrukcji zamków - od zamka lontowego do iglicowego. Zobaczymy tu więc różne przykłady broni lontowej np. hakownicę lontową - jeden z najstarszych rodzajów broni palnej; kołowe arkebuzy i muszkiety a także broń skałkową i kapiszonową - długą i krótką. Kolekcja ...
Dzieje BędzinaDzieje Będzina
 / 1 - otwarta (3147, 0.62)
Wystawa obrazuje historię Będzina od początków istnienia miasta aż po wiek XX. Na uwagę zasługują oryginalne dokumenty będzińskich cechów, w tym przywilej Władysława IV dla cechu szewców z roku 1644, księga cechu szewców z XVIII wieku i przechowywany niegdyś wraz z nią średniowieczny pergamin z zapisem hymnu ku czci św. Katarzyny, patronki cechu. Do najstarszych dokumentów należą mapy, w tym XVII - wieczne mapy Śląska (Konrad Lotter), mapę Nowego Śląska (ok. 1805) oraz plany Będzina (1823).

Zgromadzone na wystawie kamienie i płaskorzeźby dokumentują niezwykle ważne wydarzenia w dziejach miasta. Na lewo od wejścia znajduje się replika słynnego gmerku pierwszego będzińskiego wójta Hinko Ethiopusa (1358). Oryginalny kamień wmurowany jest w ścianę budynku przy ulicy Czeladzkiej, tzw. Domu Wójtowskiego, stojącego w narożniku dawnego rynku (obecnie plac Kazimierza Wielkiego). Widoczna litera H to inicjał imienia wójta, orzeł zaś to czytelny symbol państwowości polskiej.

W nar...

Komentarze

1. Dodane przez zyga, w dniu - 04-04-2008 10:42
ale fajny zamek, szkoda, że tak daleko od mojego miejsca zamieszkania.
2. Dodane przez zdzisław, w dniu - 26-03-2013 12:33
Piękny zamek i chyba najlepsza ekspozycja broni jaką widziałem.Gorąco polecam!!! :)

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
 
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 

  (brak)
  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż