Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Suwałki arrow Muzeum im. Marii Konopnickiej poniedziałek, 02.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum im. Marii Konopnickiej Drukuj Email
Oceny:  / 29 
KiepskiBardzo dobry 
» Biograficzne, Suwałki (25702, 4.28)   
Muzeum im. Marii Konopnickiej, Suwałki16-400 Suwałki, ul. Tadeusza Kościuszki 31, tel. 87 566 41 33, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum otwarte zostało 23 sierpnia 1973 roku, od 1975 roku jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Wystawa "Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu" urządzona jest na parterze w obu skrzydłach budynku, w którym 23 maja 1842 roku urodziła się i spędziła pierwszych siedem lat dzieciństwa Maria Stanisława z Wasiłowskich Konopnicka. Ekspozycja podzielona jest na tematyczne segmenty o określonym tytule, charakterystycznym dla danego okresu życia bądź twórczości pisarki. W pierwszej części przedstawiono najważniejsze wątki biograficzne Marii Konopnickiej, w drugiej – wybrane zagadnienia istotne w dziele pisarki. Następna sala poświęcona dziewiętnastowiecznym Suwałkom i okresowi, jaki spędziła w mieście Maria Wasiłowska. Świat pierwszych dziecięcych zabaw, doświadczeń i przeżyć, do których poetka powróciła w swej twórczości.

Muzeum znajduje się na posesji o powierzchni ok. 0,5 ha. Zajmują ją, oprócz głównego budynku, plac z tzw. pałacykiem, wybudowany w latach 1911–1912 i oddanym po adaptacji do użytku w maju 2002 roku (w którym prezentowane są wystawy czasowe, odbywają się wieczory literackie, koncerty itp.) oraz ogród w stylu angielskim.

Wystawy stałe

Maria Konopnicka 1842-1910Maria Konopnicka 1842-1910
 / 1 - otwarta (2452, 0.48)
Wystawę urządzono w domu, w którym 23 maja 1842 roku urodziła się znana i ceniona poetka, Maria Stanisława Konopnicka z Wasiłowskich. Ekspozycja została podzielona na tematyczne segmenty, które mają za zadanie przedstawić najciekawsze wątki biograficzne poetki oraz najważniejsze zagadnienia literackie jakie podejmowała w swojej twórczości. Bogaty materiał ikonograficzny (fotografie, dokumenty, obrazy itp.) uzupełniają cytaty pochodzące z utworów pisarki i jej licznie prowadzonej korespondencji.

Sala poświecona XIX-wiecznym Suwałkom i okresowi jaki spędziła w nich Maria Konopnicka. Litografie Suwałk wykonane przez Antoniego Misierowicza (fragment ulicy Petersburskiej, obecnie T. Kościuszki). W gablocie Tygodnik Ilustrowany, na pierwszej stronie przedruk obrazu Alfreda Wierusza Kowalskiego oraz fragment prozy Marii Konopnickiej, cenionych i znanych Suwalczan. Rzeźba św. Nepomucena patrona rzek, jezior. Kserokopia Aktu Chrztu Marii Konopnickiej, oryginał przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Suwałkach.
W tle kościół św. Aleksandra, w którym odbył się chrzest pisarki 23.IX.1842 roku.

Świat pierwszych dziecięcych zabaw, doświadczeń i przeżyć do których wraca się pamięcią. Maria Konopnicka jako autorka dla dzieci zadebiutowała w 1884 roku; w zbiorku Światełko zamieściła powiastkę Jak się dzieci w Bronowie z Rozalią bawiły, odwołując się do obserwacji dzieci i własnych wspomnień z pobytu w Bronowie i Gusinie. Opublikowała następnie wiele zbiorków dla najmłodszych czytelników, m.in.: Książeczka dla Tadzia i Zosi, Poezja dla najmłodszych, O Janku Wędrowniczku, Na jagody. Baśń O krasnoludkach i o sierotce Marysi wydana została w 1869 roku z 12 kolorowymi rycinami.

Na sali prezentowane są liczne adresy hołdownicze nadesłane do pisarki od różnych śr...

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 
 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Andrzej Adam Walukiewicz - Przewodnik terenowy, Licencjonowany przewodnik po ...
Jestem przewodnikiem terenowym po ziemi augustowskiej, sejneńskiej i suwalskiej oraz po Litwie od ponad 10 lat oprowadzam i organizuję wycieczki, spływy kajakowe, imprezy integracyjne. Od ponad 20 lat jestem pilotem wycieczek. Prowadzę własne biuro podróży z nastawieniem na Europę Wschodnią.
języki: polski, rosyjski
Halina Gulbinowicz - przewodnik miejski
Jestem przewodnikiem miejskim po Wilnie i okolicach.Z przyjemnoscia pokaze zainteresowanym najpiekniejsze zabytki Wilna,Trok,Kowna.Pracuje z grupami oraz turystami indywidualnymi.Opracuje trase turystyczna zgodnie z zyczeniami klienta.
języki: polski,rosyjski
Alina WaluczkoAlina Waluczko - licencjonowany przewodnik po Wilnie, Trokach i Kow...
Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Wilnie, Trokach i Kownie. Bardzo chętnie oprowadzę osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane po starówce, pokaże najpiękniejsze miejsca w stolicy. - Rezerwuję noclegi - Zamawiam posiłki - Organizuję wieczorki integracyjne z muzyką na żywo Zapraszam do współpracy i wspólnego zwiedzania!!!
języki: polski
Marta SmolińskaMarta Smolińska - przewodnik terenowy po województwie podlaskim
Nieustannie włóczę się po ścieżkach Puszczy Augustowskiej z aparatem, nurkuję w okolicznych jeziorach (również w najgłębszym j.Hańcza), podziwiam piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego z góry jako pilot szybowcowy. Suwalszczyzna zachwyca mnie nieustannie, inspiruje... Ten zachwyt, poparty wiedzą historyczną i przyrodniczą, przekazuję innym. Zapraszam na wspólną wędrówkę po szl...
języki: polski, angielski


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Krakowie
Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera
Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich
Muzeum Marcina Rożka
Muzeum Emila Zegadłowicza
Dom Rodzinny Jana Kasprowicza w Szymborzu
Muzeum Okręgowe w Sieradzu
Muzeum Podróżników im. Tonyego Halika
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż