Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Piotrków Tryb. arrow Muzeum Regionalne w Bełchatowie środa, 20.10.2021. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Regionalne w Bełchatowie Drukuj Email
Oceny:  / 5 
KiepskiBardzo dobry 
» Regionalne, Piotrków Trybunalski (11580, 2.39)   
97-400 Bełchatów, ul. Hellwiga 11, tel. 44 633 11 33, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Budynek Muzeum powstał na początku XVIII wieku, kiedy właścicielami bełchatowskich dóbr była rodzina Rychłowskich herbu Nałęcz. Muzeum Regionalne w Bełchatowie prezentuje ekspozycję "Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku". Spośród oryginalnych elementów zachowała się większość stolarki drzwiowej, parkietów drewnianych, kominek z początku XIX wieku i piece z ozdobnymi zwieńczeniami. Z mebli szczególną uwagę zwraca drewniana szafa "pseudo-gdańska" o ciężkich, monumentalnych proporcjach. Charakteryzuje ją bogata dekoracja rzeźbiarska oraz silnie profilowany, wyłamany gzyms z herbem. W kolejnym pomieszczeniu na zainteresowanie zasługuje fisharmonia - instrument z klawiaturą, w którym źródłem dźwięku są metalowe blaszki wzbudzane przez powietrze. W salonie zachował się piec kaflowy zwieńczony ozdobną nadstawą. Na ścianach umieszczone zostały portrety z epoki.

Wokół dworu zachowały się resztki parku z I połowy XIX w. z mogiłą uczestnika wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku - Stefana Hellwiga i jego małżonki Nelly.

Wystawy stałe

Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wiekuWnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku
 / 0 - otwarta (3756, 0.94)
Spośród oryginalnych elementów zachowała się większość stolarki drzwiowej, parkietów drewnianych, kominek z początku XIX wieku i piece z ozdobnymi zwieńczeniami. W pomieszczeniach na parterze pozostały wnęki stanowiące ślady wcześniejszych rozwiązań komunikacyjnych oraz sklepienia. Ze względu na to, iż nie zachowały się elementy wyposażenia wnętrz, część eksponatów została wypożyczona z sieradzkiego i piotrkowskiego muzeum.

Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest Sala Koncertowa, w której organizowane są różnego rodzaju spotkania, koncerty, wykłady. Z racji tego, iż Muzeum sąsiaduje z USC pełni również funkcję Sali Ślubów. Na ścianach prezentowane są portrety o charakterze dworskim i mieszczańskim z przełomu XIX i XX wieku.

Z mebli szczególną uwagę zwraca drewniana szafa "pseudo-gdańska" o ciężkich, monumentalnych proporcjach. Charakteryzuje ją bogata dekoracja rzeźbiarska oraz silnie profilowany, wyłamany gzyms z herbem. W kolejnym pomieszczeniu na zainteresowanie zasługuje fisharmonia - instrument z klawiaturą, w którym źródłem dźwięku są metalowe blaszki wzbudzane przez powietrze. Powietrze tłoczone jest przez miechy poruszane nogami. Używany, przez podobieństwo brzmienia, jako instrument zastępujący organy. Można powiedzieć, iż instrument ten wprowadził muzykę "pod strzechy".

Usytuowany wzdłuż osi budynku od strony zachodniej Salon Owalny w formie ryzalitu otwiera obiekt na taras i wyjście w stronę parku. Pełnił on funkcję pokoju gościnnego. Tu gospodarze również mogli spożyć główny posiłek lub spotkać się przy filiżance herbaty z przyjaciółmi. W salonie zachował się piec kaflowy zwieńczony ozdobną nadstawą. Na ścianach umieszczone zostały portrety z epoki. Meble w...

Mapa

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Wiktor BiernackiWiktor Biernacki - Łódzkie, Świętokrzyskie, Podkarpackie
Witam! Od ponad 25 lat jestem pilotem i przewodnikiem wycieczek turystycznych. Oprowadzam po trzech województwach. Łódzkim - Opoczno - Piotrków Tryb. - Tomaszów Mazowiecki i okolice. Świętokrzyskim - G. Świętokrzyskie (Św. Krzyż) Kielce - Końskie i okolice - Podkarpackie - przewodnik górski - Beskid wschodni Beskid Niski - Bieszczady.
języki: polski i rosyjski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
następny artykuł »
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż