Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Krosno arrow Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu niedziela, 26.06.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Drukuj Email
Oceny:  / 28 
KiepskiBardzo dobry 
» Biograficzne, Krosno (15756, 3.1)   

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Fot. Tomasz Biały
38-460 Jedlicze, tel.013 435 20 13, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum gromadzi autentyczne obiekty z zakresu literatury polskiej, sztuki i dziedzin pokrewnych, historii, etnografii oraz obiekty z epoki do wyposażenia pomieszczeń dworku. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich. Muzeum posiada również dokumenty dotyczące córek poetki oraz zbiory związanie z historią rodzin mieszkających w dworku przed Konopnicką. Ponadto Muzeum posiada największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki, oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, jedną z większych w Polsce kolekcji stylowych kałamarzy i przyborów na biurko z XIX i początku XX wieku, dużą kolekcję medali autorskich z wizerunkami pisarzy i sławnych Polek.

Integralną częścią Muzeum jest zabytkowy park o powierzchni 3,5 ha, ponieważ razem z dworkiem w 1903 r. przekazany został w darze narodowym Marii Konopnickiej. Park w Żarnowcu powstał na początku XIX w. początkowo o charakterze dworskim, obecnie jako krajobrazowy, posiada dużo walorów przyrodniczych i krajobrazowych.

Wystawy stałe

Kolekcja darów  jubileuszowychKolekcja darów jubileuszowych
 / 6 - otwarta (1768, 0.42)
Stała wystawa urządzona została w pomieszczeniach spiżarni, "pokoju ciemnego" oraz dawnego gabinetu. Prezentowane są na niej adresy hołdownicze i dary, które otrzymała Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Pozostałą część ekspozycji dworku stanowią pomieszczenia mieszkalne (gabinet, sień, jadalnia), urządzone zgodnie z duchem epoki. Poza frekwencją ciągłą udostępnia się "Pokój Kredensowy", kuchnię oraz dwa pokoje na piętrze - pokój i pracownię Marii Dulębianki.

Do najcenniejszych eksponatów należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej Z przeszłości. Fragmenty dramatyczne (1879), Z włamaniem (1892) oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich.

Unikatową kolekcję stanowią adresy hołdownicze i dary, które Konopnicka otrzymała w 1902 r. z okazji jubileuszu ćwierćwiecza pracy literackiej od różnych towarzystw, instytucji i osób prywatnych. Muzeum posiada również dokumenty dotyczące córek poetki oraz zbiory związanie z historią rodzin mieszkających w dworku przed Konopnicką.

Zbiory uzupełnia duża kolekcja oryginalnych dzieł Konopnickiej, czasopism z XIX i początku XX w. oraz opracowań współczesnych - dotyczących życia, twórczości i działalności poetki.

Na ekspozycji można zobaczyć również: największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki, mieszkającej w dworku wraz z Konopnicką w latach 1903-1910, znakomitej malarki przełomu XIX/XX w., oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, m.in.: Jana Marcina Szancera, Bogdana Zieleńca, Józefa Czerwińskiego, Zofii Fijałkowskiej, Danuty Imielskiej, Stanisława Kaczora Batowskiego, jedną z większych w Polsce kolekcji stylowych kała...

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez Aloizy, w dniu - 13-07-2013 22:12
Świetne muzeum.Piękny dworek oraz otaczający go park.To miejsce trzeba odwiedzić :-)

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
moje klimaty - w Żarnowcu   (1913)
cergowa - Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu   (1835)

Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Grzegorz DereńGrzegorz Dereń - Przewodnik beskidzki kl. III na Beskidy wschodnie,...
Jestem przewodnikiem beskidzkim, pilotem wycieczek, przewodnikiem po Bieszczadzkim i Magurskim Parku Narodowym, po Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach i przewodnikiem po skansenie naftowym w Bóbrce. Posiadam wykształcenie związane z obsługą ruchu turystycznego. W chwili obecnej zajmuję się redagowaniem jednego z większych innowacyjnych wortali turystycznych na Podkarpaci...
języki: polski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż