Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Tarnów arrow Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu środa, 30.11.2022. (1,0)  
 
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu Drukuj Email
Oceny:  / 6 
KiepskiBardzo dobry 
» Biograficzne, Tarnów (12038, 2.31)   
33-263 Zalipie, tel. 14 641 19 12, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Budynki zagrody na planie litery U. Równolegle do drogi usytuowana jest drewniana obora połączona jednym dachem z chlewikiem i drewutnią. Bielone ściany tego budynku pokryte są roślinnym ornamentem o dużych płaszczyznach zdobniczych. Prostopadle do drogi stoją drewniana stodoła i budynek mieszkalny pomalowany na żółto i ozdobiony rytmicznym ornamentem z drobnych niebieskich kwiatków. Wnętrze domu również zdobione ornamentami wykonanymi przez F. Curyłową, a ponadto wycinankami i malowankami na papierze. Mieszkanie wyposażone w oryginalne meble oraz narzędzia rolnicze, sprzęty, naczynia, elementy stroju ludowego, oleodruki i pamiątki po zmarłej artystce. Zagroda została zachowana w identycznej postaci, w jakiej istniała za życia malarki. Ciekawostką Zalipia jest kościół o niecodziennym wystroju, w którym malunki i oryginalne, haftowane ornaty są autorstwa Zalipianek.

Felicja Curyłowa (1904-1974) - wybitna malarka zalipiańska, była jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów "Malowana Chata''. Jej malowana zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów.

Wystawy stałe

Ekspozycja stała w Zagrodzie Felicji Curyłowej w ZalipiuEkspozycja stała w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu
 / 2 - otwarta (2825, 0.64)
Zwyczaj zdobienia domów malaturami znany jest w wielu regionach Polski, a także w innych krajach. Nigdzie jednak ten rodzaj ludowego zdobnictwa nie rozwinął się tak, a co ważne, nie zachował się w tak rozwiniętej i żywej postaci, jak na Powiślu Dąbrowskim, a zwłaszcza w Zalipiu. Barwne malowanki ścienne rozwinęły się tu z kolistych plam tzw. pacek, wykonywanych niegdyś, wapnem lub glinką zmieszaną z popiołem drzewnym.

W drugiej połowie XIX w. zaczęto tak zdobić ściany izb, powałę i bryłę rozłożystego pieca, który jeszcze w tych czasach obchodził się bez komina, a dym z paleniska osiadał we wnętrzu izb.

Te proste malunki z czasem rozwinęły się w barwne kwiaty, którymi rywalizujące ze sobą kobiety pokrywać poczęły nie tylko piece, ściany i sufity domów mieszkalnych, ale też zabudowania gospodarcze. W Zalipiu i okolicy zdobi się dziś studnie, piwnice, psie budy, a także drobne przedmioty codziennego użytku.
Najsłynniejszą malarką była Felicja Curyłowa (1904-1974), której dom - obecnie muzeum - jeszcze za jej życia odwiedzany był często przez wycieczki i turystów z kraju i z zagranicy. F. Curyłowa była nie tylko znakomitą malarką, ale również aktywną działaczką społeczną. W Zalipiu pełniła rolę pośrednika między malarkami a "szerokim światem" - to ona w znacznym stopniu wypromowała w latach powojennych leżącą na peryferiach wieś. Ostatnie lata swojego życia poświęciła staraniom o budowę wiejskiego Domu Kultury, który otwarto w roku 1978 jako Dom Malarek nazwany później jej imieniem.

Od tego też roku zagroda F. Curyłowej pełni funkcję muzeum. Zachowała się w takiej postaci, jak zostawiła ją przed laty jej właścicielka. Jest dokumentem życia i działalności tej niestrudzone...

Mapa

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Marcin PałachMarcin Pałach - przewodnik terenowy po Tarnowie i regionie tarnows...
Chcesz poznać ciekawostki Pogórza Ciężkowickiego? Chcesz odwiedzić TARNÓW - Perłę Renesansu i Polski Biegun Ciepła? A może interesuje Cię "Kolorowa wieś" - Zalipie albo zamki w dolinie Dunajca? A może szukasz ciekawej rozrywki? To wszystko znajdziesz w TARNOWIE i regionie. Nie byłeś jeszcze w regionie tarnowskim? Zajrzyj na www.tarnow.travel i zdecyduj się na wyjazd! Posiadam u...
języki: polski, angielski
Kinga SmółkaKinga Smółka - przewodnik terenowy, muzealny
Licencjonowany przewodnik terenowy  Tarnów i region. Pragnę przybliżyć Państwu południowe tereny Polski z jej bogatą historią, tradycją oraz wspaniałymi zabytkami, jakie można spotkać odwiedzając TARNÓW i okolice. Zajmuje się oprowadzaniem osób indywidualnych i grup zorganizowanych oraz organizacją wycieczek. Jako pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie oprowadzam również po o...
języki: polski, angielski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Muzeum Horroru
Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Centrum Nauki EXPERYMENT
Piwnica pod Fortuną
Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu w Kiermusach
Parowozownia Skierniewice
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum im ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu
Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Ogrody doświadczeń - Humanitarium
 
« poprzedni artykuł
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż