Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Kraków arrow Muzeum Niepołomickie sobota, 25.09.2021. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzeum Niepołomickie Drukuj Email
Oceny:  / 17 
KiepskiBardzo dobry 
» Zamki, Kraków (22423, 4.71)   
32-005 Niepołomice, ul. Zamkowa 2, tel. 12 261 98 51, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 2002 roku, mieści się w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. zamek stał się królewską rezydencją określaną "drugim Wawelem". Bywali tu niemal wszyscy polscy władcy. W Niepołomicach odbywały się zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano przywileje, przyjmowano poselstwa, a przede wszystkim polowano w pobliskiej puszczy. Największy rozkwit dóbr królewskich i miasta przypada na okres panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta (XVI w.). W sali południowego skrzydła Zamku zaaranżowano gabinet Włodzimierza Puchalskiego (1909-1979), wybitnego fotografika i pioniera filmu przyrodniczego. W gabinecie znajduje się najważniejsza część kolekcji (dar Alany i Anny Puchalskich): 100 tysięcy negatywów, przeźrocza, fotogramy wystawowe, albumy i rękopisy.

Na czas remontu krakowskich Sukiennic do Zamku Królewskiego w Niepołomicach przeniesiono arcydzieła dziewiętnastowiecznego malarstwa polskiego: obrazy Marcella Bacciarellego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Artura Grottgera, Henryka Rodakowskiego, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i wielu innych znakomitych artystów.

Mapa

Komentarze

1. Dodane przez andrzej, w dniu - 19-05-2009 10:40
w pobliżu zamku bierze początek ścieżka rowerowa (wiadomość uzyskana po lekturze jednej z relacji). tak więc coś dla ducha i ciała :)
2. Dodane przez smrek, w dniu - 26-08-2009 07:18
Warto się wybrać bo drugiej takiej ekspozycji długo nie będzie (w sukiennicach nie ma tyle miejsca na espozycję i część obrazów trafi do magazynów) - bilet tylko 8 zł. Wystawa jest naprawdę unikatowa m.n. "Wernyhora" Jana Matejki, "Szał" Władysława Podkowińskiego czy "Śmierć Elenai" oraz "Malarczyk" Jacka Malczewskiego. Jak piszą na stronie muzeum "...udało się zaprezentować zwiedzającym 463 obrazy i 48 rzeźb. To ponad 250 więcej, niż było wystawionych w Galerii w Sukiennicach."
3. Dodane przez bla, w dniu - 23-08-2014 14:16
na zamku nie ma nic do oglądania, jest owszem do wykupienia wejście do galerii (sukiennice 2) ale proszę się nie nabierać na tak zwane zwiedzanie zamku. obecnie jest tam żenująca wystawa trofeów łowieckich, wystawa miernych zdjęć "chaty podwielickie" oraz tak zła az zęby bolą ekspozycja prac niejakiego bobowskiego. na zamku jest również kaplica, w której znajdują sie eksponaty zwiazane raczej z kościołem niż zamkiem (czyli dwie szaty liturgiczne, monstrancje itp) i tyle.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:Ochrona:* Code

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Bogumiła CzerwińskaBogumiła Czerwińska - Posiadam uprawnienia do oprowadzania po Zamku Król...
Przewodnik po Krakowie zaprasza do współpracy. Grupy zorganizowane i turyści indywidualni.
języki: polski, francuski
Lilla Mędrek-OktawiecLilla Mędrek-Oktawiec - przewodnik miejski, pilot wycieczek,przewodnik ter...
Witam Państwa. Jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Krakowie (nr legitymacji PM/52/10), pilotem wycieczek (nr legitymacji PW/375/09), mam uprawnienia wychowawcy-opiekuna wypoczynku dzieci i młodzieży, oraz certyfikat uprawniający do oprowadzania turystów w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Podziemia Rynku oraz po Ojco...
języki: polski niemiecki
Ada Rybak przewodnik K...Ada Rybak przewodnik K... - przewodnik miejski po Krakowie (Wawel, Katedra, Fa...
Witam serdecznie! Mam na imię Ada i jestem licencjonowanym, doświadczonym przewodnikiem po Krakowie. Oferuję zwiedzanie przepięknych krakowskich zabytków oraz fascynujących muzeów, takich jak ekspozycje Zamku na Wawelu, Stara Synagoga, Podziemia Rynku, Fabryka Schindlera dla różnych grup wiekowych. Zgłębianie tajemnic Krakowa jest moją pasją od kilku lat i chętnie podzielę się ...
języki: polski, angielski, hiszpański
Anita StanisławskaAnita Stanisławska - Pilot, Przewodnik po Krakowie
Witam :) Nazywam się Anita Stanisławska. Jestem pilotem i przewodnikiem po Krakowie. Zapraszam na wycieczkę do Krakowa. A będzie to jedna z przygód Waszego życia:))). Więcej informacji na stronie www.przewodnik-krakow.net - Do zobaczenia Anita :)
języki: polski, angielski, inne


  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji

Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum


Zobacz także

Ekspozycja historyczno - dydaktyczna przy Górze Śmierci
Muzeum Antropologiczne
Kraków - Droga Królewska
Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji
Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowie
Muzeum Paleobotaniczne PAN w Krakowie
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie
Muzeum Benedyktynów w Tyńcu
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż