Fot. Jan Mehlich 42-600 Tarnowskie Góry, Rynek 1, tel. 32 285 26 07, godziny otwarcia i ceny biletów,
Ten adres email do muzeum jest ukrywany
, www
Muzeum mieści się na piętrze XVI-wiecznej kamienicy, w której pierwotnie znajdowała się siedziba starostów ziemi bytomskiej. Gościli tu m.in. królowie Jan III Sobieski, August II, poeci J. W. Goethe, J. U. Niemcewicz. W 1805 roku kamienicę nabył kupiec miejski Jan Sedlaczek, który urządził tu winiarnię, istniejącą na parterze i w piwniczkach do dzisiaj. Muzeum gromadzi zbiory związane z historią i kulturą Tarnowskich Gór oraz powiatu, uwzględniając szersze tło kultury polskiej. Do najciekawszych należą: kolekcja malarstwa, zbiory sobiescianów, masoniców (puchary, odznaki, rytualne fartuszki i szarfy), sztuki cechowej XVII-XIX w. (skrzynie, szyldy, puchary, tłoki pieczęcie), cyny z XVII-XX w. Interesujące przedmioty związane z górnictwem kruszcowym pochodzą w znacznej mierze z tarnogórskiej kopalni.
Elewacja i wnętrze krytego gontem budynku mają fragmenty o dużych walorach artystycznych. Nad kamiennym portalem wykonanym z ciosów dolomitu znajduje się XVIII-wieczna płaskorzeźba stiukowa z puttami podtrzymującymi kotarę, tarcza herbowa miasta (zmieniona
współcześnie) i hełm rycerski z pióropuszem.
Jan III Sobieski / 2 - otwarta (3767, 0.73) Ekspozycja została przygotowana w nawiązaniu do zwycięstwa nad Turkami w 1683 r. i przemarszu przez Tarnowskie Góry wojsk i króla w drodze na Wiedeń. Jan III Sobieski zatrzymał się w Tarnowskich Górach w dniach od 20 do 22 sierpnia 1683 r. Tutaj żegnał się ze swoją, żoną - królową Marysieńką. W zbiorach tarnogórskiego Muzeum zgromadzono wiele interesujących zabytków upamiętniających Jana III Sobieskiego oraz związanych z tym okresem historii Polski.
Na wystawie, której aranżacja nawiązuje umownie do wnętrza tureckiego namiotu pokazano m. in. kilka osiemnastowiecznych portretów króla, w tym m. in. dużych rozmiarów wizerunek pędzla Niedzielskiego, dziewiętnastowieczne miniatury portretowe płótna z 1 poł. XIX w. ukazujące zwycięstwo pod Wiedniem oraz powitanie króla Sobieskiego przez Wiedeńczyków po zwycięstwie nad Turkami m. in. osiemnastowieczne i późniejsze portrety króla oraz obrazy przedstawiające bitwę pod Wiedniem. Pokazane są również m... |
Kultura Ludowa Ziemi Gwarków / 2 - otwarta (2238, 0.43) Na ekspozycji zobaczyć można meble z wnętrza kuchennego z lat osiemdziesiątych XIX w. pochodzące z Orzecha, wraz z typowymi dla tego czasu sprzętami codziennego użytku i elementami zdobniczymi. Jest tu też model pieca " z kapą". W uzupełnieniu tej części, niejako w sieni, zaprezentowano podstawowe narzędzia i sprzęty niezbędne w gospodarstwie do uprawy roli, a więc pług, radło, brony, cepy, grabie, niecki, wagi, sierp, kosę używane od poł. XIX w. aż do poł. XX w.
Na wystawie pokazano również fragment izby paradnej wyposażonej w komplet mebli fornirowanych i politurowanych typowy dla pocz. XX w. wraz z charakterystycznym sposobem ustawienia ich w izbie. Można więc zobaczyć szafę dwudrzwiową, bieliźniarkę, wertiko, stół, krzesła, łóżko.
Na ścianach wiszą obrazy oleodruki o tematyce religijnej zegar szafkowy, zaszklony wianek ślubny.
Na wertiku znalazł miejsce, jak dawniej, ołtarzyk domowy utworzony z pasyjki i sporej ilości porce... |
Strony użytkowników
(brak)
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
Źródła, więcej informacji
|