Muzeum mieści się w budynku przy ul. Warszawskiej 61, wybudowanym w 1924 roku, według projektu ciechanowskiego architekta Jerzego Korczaka. Jest to muzeum wielodziałowe (działy: historii, sztuki, archeologii i etnografii), które dopiero od 1990r. ukierunkowuje swoje zbiory z myślą o stałej ekspozycji poświęconej szlachcie mazowieckiej. Gromadzi zbiory archeologiczne, etnograficzne, archiwalne i militarne związane z historią ziemi ciechanowskiej. Na trzech kondygnacjach eksponowane są wystawy, m.in: "Cienie macew"- wystawa poświęcona Żydom ciechanowskim, "Okruchy przeszłości naszej...." -wystawa archeologiczna, "Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze", "Garncarstwo na Mazowszu Północnym". Muzeum posiada interesujący zespół portretów szlacheckich od XVIII-XX w., konwisarstwa i judaiki.
Muzeum ze względu na swój wielodziałowy charakter kładło duży nacisk na wystawiennictwo czasowe oraz imprezy okolicznościowe, takie jak spotkania czy odczyty mające na celu upowszechnianie zbiorów i prac badawczych prowadzonych przez muzeum.
Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze / 1 - otwarta(1571, 0.42) Wystawa stała, na której można obejrzeć odtworzony cały świat dawnej polskiej wsi, z jej zabudową, warsztatami wiejskich rzemieślników, maszynami, pojazdami, i narzędziami. Pokazuje ona przebogatą kulturę materialną polskiej wsi, która odeszła w przeszłość. Skrzydła wiatraka obracają się jak na wietrze. Obok jest przydrożny krzyż i wiejski dom kryty strzechą o który oparty jest bosak, drzwi wykonane z listewek, układających się w charakterystyczną jodełkę.
Przyroda wokół nas / 0 - zamknięta(1486, 0.4) Ekspozycja opiera się na okazach: ptakach i ssakach, które pogrupowane są w charakterystyczne dla nich środowiska. Zaprezentowane są środowiska: leśne, wodne, łąk i bagien, przydomowe. W gablotach zaprezentowane są owady szkodliwe w gospodarce człowieka, stanowiące niebywałą osobliwość przyrodniczą. Pełna gama barw przewija się w gablotach prezentujących motyle nocne i dzienne.
Rzeźba ludowa ze zbiorów Heleny i Mariana Przedpełskich / 1 - otwarta(1538, 0.41) Wystawa prezentuje kolekcję rzeźby ludowej z terenu Ziemi Zawrzeńskiej. Rzeźby datowane na pocz. XIX w. wykonane zostały przez nieznanych twórców, pozostałe pochodzą z twórczości artystów tzw. "Ośrodka Sierpckiego" i datowane są na lata 30-50 XX wieku. Bogaty zbiór pochodzi z kolekcji popularyzatora sztuki ludowej - Mariana Przedpełskiego, badacza terenów Mazowsza Północnego. Tradycja rzeźby ludowej, która wykonywana była świątkarzy, korzenie miała w środo...
Utracony Świat - ślady rodzin żydowskich w Ciechanowie do 1942... / 0 - otwarta(2157, 0.58) Powstała ekspozycja ma na celu przybliżyć historię tego narodu oraz zapoznać zwiedzających z tradycjami i radykalnie odmienną od naszej kulturą żydowską. Pierwsze notowania o osiedleniu się Żydów w Ciechanowie pochodzą z XVI wieku. Dopiero jednak XIX wiek jest najbardziej sprzyjający do pełnego rozkwitu gminy żydowskiej w naszym mieście. Wokół pobudowanej synagogi powstaje osiedle mieszkalne, szkoła, rozkwita rzemiosło i handel.