Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.06.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze
Wystawa stałaotwarta (1794, 0.42)
sztuka, rzeźba ludowa
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa stała, na której można obejrzeć odtworzony cały świat dawnej polskiej wsi, z jej zabudową, warsztatami wiejskich rzemieślników, maszynami, pojazdami, i narzędziami. Pokazuje ona przebogatą kulturę materialną polskiej wsi, która odeszła w przeszłość. Skrzydła wiatraka obracają się jak na wietrze. Obok jest przydrożny krzyż i wiejski dom kryty strzechą o który oparty jest bosak, drzwi wykonane z listewek, układających się w charakterystyczną jodełkę.
Nie brakuje drewnianego koryta, studziennego żurawia ani psiej budy. Żarna, kierat i sieczkarnia mogłyby w każdej chwili zacząć pracę.

Kuźnia czeka na kowala, warsztat tkacki na cierpliwą gospodynię. Są pojazdy które dawno zniknęły z polskich dróg: drewniany wóz, wóz cygański, sanie "zajdy" do przewozu towarów, dawne powozy i karety. Wszystkie narzędzia i maszyny doskonale funkcjonują, gdyż wykonane są zgodnie z zasadami dawnej techniki, tyle że są kilkadziesiąt razy mniejsze niż te autentyczne.

Wszystko to wyczarował z drewna i metalu pan Kazimierz Bobiński, mieszkaniec Ciechanowa, dobrze znający znój rolnika i rzemieślnika, który mówi,.... eksponaty wykonałem z pamięci całego mojego życia, w ciągu dwóch lat po przebytej operacji, kiedy to narodziłem się po raz drugi. Jest to powrót do lat dziecinnych, do korzeni rodzinnych, historyczny obraz kultury narodu polskiego XX wieku..."

Podczas tej pracy wykorzystywał nie tylko swoje umiejętności, ale też wręcz fotograficzną pamięć i wrażliwość na piękno. I tak powstało niezwykłe dzieło sztuki.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż