Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  niedziela, 05.05.2024. (1,0)  
 
Muzeum Groß-Rosen w Rogoźnicy Drukuj Email
Oceny:  / 9 
KiepskiBardzo dobry 
» Martyrologii, Wałbrzych (16240, 2.75)   
Muzeum Groß-Rosen w Rogoźnicy58-152 Goczałków, tel. 74 85 590 07, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Głównym zadaniem Muzeum jest gromadzenie materiałów źródłowych do historii kompleksu KL Gross-Rosen, prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie wiedzy historycznej oraz zabezpieczanie pozostałości poobozowych i udostępnianie ich zwiedzającym. Na terenie obozu istniały odgrodzone części, m.in. obóz kobiecy. W 1944 roku KL Groß-Rosen stanął na czele potężnego imperium podobozów, na które składało się ponad sto placówek bardzo zróżnicowanych pod względem pełnionej funkcji. W tym okresie również Gross-Rosen było miejscem przerzutu dziesiątek tysięcy więźniów z obozów ewakuowanych na wschodzie, przy zbliżającym się froncie. Aż do końca 1941 roku do Gross-Rosen kierowani byli wyłącznie więźniowie z innych obozów koncentracyjnych, dopiero potem także bezpośrednio z placówek policyjnych. Więźniowie, zwłaszcza w pierwszym okresie, przed rozbudową systemu podobozów, w większości byli narodowości polskiej, później kierowano do podobozów również tysiące sowieckich jeńców wojennych, W obozie znaleźli się również członkowie ruchu oporu z Francji i innych krajów zachodniej Europy.

Na początku lat 70. opiekę merytoryczną nad byłym obozem Gross-Rosen przejęło Muzeum Historyczne we Wrocławiu, skupiając się głównie na dalszym zabezpieczaniu pozostałości poobozowych, rozpoczęto też prace zmierzające do rekonstrukcji kasyna SS. Z myślą o przyszłej wystawie gromadzono dokumenty i eksponaty związane z działalnością KL Gross-Rosen.

Wystawy stałe

AL Riese - filie byłego obozu koncentracyjnego Gross-RosenAL Riese - filie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen
 / 0 - otwarta (2603, 0.53)
Pod koniec 2008 r. w baraku w prawym skrzydle bramy wejściowej na teren byłego obozu, została otwarta nowa wystawa pt. "AL Riese - filie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen", według scenariusza dr Doroty Suli. Kryptonimem "AL Riese" określano sieć obozów, podległych KL Gross-Rosen, rozlokowanych w Górach Sowich (Eulengebirge) i Zamku Książ (Fürstenstein), powstałych w związku z rozpoczętą w 1943 roku budową kolejnej kwatery Hitlera.
Barak tzw. francuskiBarak tzw. francuski
 / 0 - otwarta (2069, 0.42)
Po kompleksowym remoncie i konserwacji, ponownie udostępniono zwiedzającym zachowaną część (piwniczną) baraku więźniarskiego nr 9/10, tzw. francuskiego. Na zewnątrz (podłoga nieistniejącego piętra pełniąca obecnie funkcję dachu) , w środkowej części zachowano, jako tzw. świadków, fragmenty posadzki i armatury wodno-kanalizacyjnej. Wewnątrz pokazano typowe wyposażenie baraku więźniarskiego: szafy, prycze, stoły i stołki.
KL Gross-Rosen 1941 - 1945KL Gross-Rosen 1941 - 1945
 / 0 - otwarta (1974, 0.4)
Wystawa ta prezentuje nie tylko historię obozu, ale również okrutne realia codziennego życia więźniów, wykorzystując do tego celu różnorodny materiał zdjęciowy, mapy, oryginalne dokumenty, przedmioty codziennego użytku, także te wytworzone przez samych więźniów. Dopełnieniem są grafiki wykonane przez byłych więźniów KL Gross-Rosen: Jana Komskiego, Szmula Laitnera i Antoniego Gładysza oraz fragmenty wspomnień ich obozowych kolegów.
Przedmioty codziennego użytku z KL Gross RosenPrzedmioty codziennego użytku z KL Gross Rosen
 / 3 - otwarta (2121, 0.43)
Ekspozycja prezentuje przedmioty pochodzące z prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie byłego obozu. Zamierzeniem tej wystawy jest przybliżenie ponurej atmosfery dnia codziennego obozu.

  Liczba wszystkich wystaw stałych: 5 - pokaż wszystkie wystawy

Komentarze

Napisz komentarz
  • Treść komentarza, powinna dotyczyć atualnie wyświetlonej strony.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Odśwież swoją przeglądarkę (F5), by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku Wyślij.
  • Zachowaj w pamięci treść, jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Komentarz:



Ochrona:* Code

Relacje ze zwiedzania

Strony użytkowników
(brak)
 
Dodaj stronę - zaproponuj stronę zawierającą realację ze zwiedzania, galerię lub bloga.
 
 

 

Przewodnicy

 Przewodnicy miejscy
Mariusz WojciechowskiMariusz Wojciechowski - Przewodnik Sudecki
Witam Państwa serdecznie, mam zaszczyt zaoferować Państwu swoje usługi przewodnickie. Jestem Przewodnikiem Sudeckim, od kilkunastu lat zajmuję się badaniami i pracami eksploracyjnymi prowadzonymi nad przedsięwzięciem "Riese" w Górach Sowich. Oprowadzam po wszystkich kompleksach włącznie z częściami naziemnymi obiektów nie udostępnionych do zwiedzania. Przewodnictwo w moi...
języki: polski

  Jesteś przewodnikiem? - dodaj swoje bezpłatne ogłoszenie

Źródła, więcej informacji
Grafika: Wikipedia

Zobacz także

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej
Muzeum im. Orła Białego
Muzeum Częstochowskie
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż