Kamienica nazwę zawdzięcza kupieckiej rodzinie Hipolitów, którzy byli jej właścicielami w XVII w. W drugiej połowie tegoż stulecia przeszła na własność Zaleskich, także kupców, a później jeszcze wielokrotnie zmieniała właścicieli i lokatorów. Kamienica ma starą, XIV–wieczną metrykę. Była wielokrotnie przebudowywana, czego ślady zachowały się do dzisiaj. Z XIV w. pochodzą piwnice i kamienne portale, z późniejszych czasów – renesansowa kolumna międzyokienna i polichromia, barokowe stiuki Baltazara Fontany i fryz podstropowy, a także drewniane ganki podwórka. Rokoko zostawiło ślad w postaci polichromii, podobnie wiek XIX. Dzisiaj wszystko to, po wieloletniej, gruntownej konserwacji, można podziwiać na wystawie wnętrz. W kamienicy urządzono stałą ekspozycję pt. "Mieszczański dom". Pokazuje ona jak niegdyś mieszkali krakowianie, jak urządzali swoje mieszkania, w jakich warunkach żyli. Można zobaczyć wnętrza od XVII do XIX w.
Budynek, należący niegdyś do rodziny Hipolitów, był wielokrotnie przebudowywany i po gruntownej restauracji został przekazany do użytku muzeum w 2003 roku. Typowe XIX-wieczne mieszkanie odtworzone zostało we wnętrzach II piętra. W zamierzeniu jest poszerzenie ekspozycji o wnętrza z XX w.
Mieszczański dom / 4 - otwarta (4847, 0.95) Na dwóch piętrach kamienicy Hipolitów urządzono wystawę wnętrz. Możemy więc zobaczyć gabinet bogatego mieszczanina z XVII w., którego ozdobą jest stiuk Fontany. Obok niewielki gabinecik z tego czasu z zachowaną szafką w ścianie. Stamtąd przechodzimy do sypialni ozdobionej rokokowymi malowidłami w pastelowych kolorach i meblami zdobionymi dekoracją kwiatową. Dalej znajduje się bawialnia urządzona meblami z różnych epok, a więc w taki sposób, jak niegdyś urządzano mieszkania.
Największą salę zajął "Pokój kolekcjonera". W okresie autonomii galicyjskiej wielu krakowian, a także osiedlających się tu przyjezdnych, gromadziło wspaniałe kolekcje dzieł sztuki zarówno dawnej jak i współczesnej. Kolekcje te zapełniały gęsto ich mieszkania, tworząc prawdziwe muzea - i taki właśnie jest "Pokój kolekcjonera".
Na drugim piętrze pokazano mieszkanie rodziny z końca XIX w. Jest tu "Pokój babci", przytulny, nieco staroświecki i zagracony mnóstwem drobiazgów, jest "Pokój panienki" - urządzony skromnie i bezpretensjonalnie prostymi sprzętami, bez nadmiernej ilości ozdób.
Ośrodkiem życia jest jadalnia ze stołem na środku - wisząca nad nim lampa naftowa rzuca ciepłe światło. Wielki kredens, obficie rzeźbiony, zastawiony jest rozmaitymi naczyniami, obok na stoliku błyszczący samowar.
O pozycji gospodarzy domu świadczy jednak salon, w którym króluje fortepian i wielka kanapa. Zdobią go obrazy i kilimy, a także serwantka z mnóstwem drobiazgów oraz rozłożysta palma.
Na koniec można zajrzeć do "Sypialni państwa", urządzonej garniturem mebli, w którym najważniejszą rolę odgrywają małżeńskie łoża. Zaś dwa gołąbki ze złoconej ramy lustra przypominają o trwałości małżeńskiego związku.
Wystawa Mieszczański dom pokazuje charakte... |
1. Dodane przez ela, w dniu - 02-04-2011 09:25 Chciałabym tak mieszkać, i w takim miejscu Wybiorę się zobaczyć, może coś podpatrzę |
Przewodnicy miejscy Monika Hyla - Licencjonowany Przewodnik po Krakowie, Przewodnik ... Niebanalne i niezapomniane chwile w Krakowie spędzisz tylko z rodowitą Krakowianką-przewodnikiem. Jako miłośniczka tradycji oprowadzam w regionalnym stroju krakowskim. Ze mną możesz zwiedzić wszystkie muzea od Wawelu przez Podziemia Rynku po Fabrykę Schindlera - posiadam wszystkie niezbędne certyfikaty! Wypoczynek jest Twoim najcenniejszym czasem-nie zmarnujemy go wspólnie! ... języki: angielski, rosyjski, polski |
Mateusz Niemiec - Przewodnik miejski Kraków, pilot wycieczek, przewo... Jestem absolwentem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz licencjonowanym przewodnikiem krakowskim i pilotem wycieczek. Ponadto jestem przewodnikiem, instruktorem oraz animatorem zabaw i czasu wolnego w Kopalni Soli w Bochni, parku archeologicznym "Osada VI Oraczy". W mojej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko usługi przewodnicko-pilockie, ale oferuję również pomoc w or... języki: polski |
Agnieszka Kuźma - przewodnik miejski po Krakowie Licencjonowanym przewodnik miejski po Krakowie zaprasza do współpracy!. Od 2007 roku oprowadzam dorosłych, młodzież i dzieci po urokliwych uliczkach Starego Miasta, tajemniczych zaułkach Kazimierza oraz zielonych alejkach Zwierzyńca. Posiadam uprawnienia na oprowadzanie po Podziemiach Rynku, Fabryce Schindlera oraz wystawie Wyspiański w Muzeum Narodowym. Każda moja wycieczka ... języki: polski, rosyjski |
Beata Kwiatkowska - Licencjonowany przewodnik miejski - Kraków oraz OP... Zapraszam do Krakowa turystów indywidualnych i grupy zorganizowane. Oprócz zwiedzania głównych atrakcji, nie obędzie się bez poznania miasta od innej, niecodziennej strony. Z pasją i humorem opowiem legendy i ciekawostki nierozerwalnie związane z historią Kriakowa. Znajdzie się też coś dla miłośników kultury żydowskiej, którą zgłębiam od dłuższego czasu.Trasy zwiedzania dostoso... języki: niemiecki, polski |
Źródła, więcej informacji
Grafika, tekst: Strona internetowa muzeum |