Na terenie Muzeum utworzono 9 zagród z regionu oleskiego i opolskiego. Zdecydowana większość obiektów prezentuje zrębową konstrukcję ścian. Dodatkowa zagroda z regionu nyskiego prezentują konstrukcję słupowo-ryglową. Ponadto na terenie Muzeum posadowione są samodzielne budynki użyteczności publicznej takie jak: kościół, szkoła, wieża, karczma oraz wolnostojące domy, kuźnia, kapliczki oraz dwa wiatraki. Poszczególne zagrody i pojedyncze budynki łączy sieć dróg i ścieżek, którymi zwiedzający mogą spacerować od obiektu do obiektu. Na terenie Muzeum nie brakuje drzew i krzewów, które odpowiednio zakomponowane dopełniają całość ekspozycji muzealnej, podkreślając jej „autentyzm” i naturalność. W obrębie zagród odtworzone zostały ogródki warzywne i kwiatowe, ogrodzone plotami żerdziowymi i sztachetowymi. Na polu uprawia się dawne rośliny, takie jak len, pasternak, proso i gryka.
Oprócz wystaw stałych - ekspozycji wnętrz obiektów zabytkowych – Muzeum Wsi Opolskiej organizuje wystawy czasowe. Każdego roku Muzeum aranżuje od 3 do 5 wystaw czasowych, z reguły o charakterze etnograficzno-historycznym i plastycznym.
Anna Pilawska - Przewodnik terenowy po woj. opolskim, przewodnik p... Anna Pilawska Od wielu lat jestem przewodnikiem terenowym po Województwie Opolskim i pilotem wycieczek, oraz przewodnikiem miejskim po Pradze (licencja czeska). Oprowadzam turystów indywidualnych i grupy zorganizowane. Szczególnie polecam turystom Nysę, nazywaną Śląskim Rzymem - miasto błogosławionej Marii Merkert, wybitnego śląskiego romantyka Josepha von Eichendorffa i noblisty Konrada Emila Blocha. Oprowadzę i ciekawie opowiem o Głuchołazach, Otmucho... języki: Jezyk oprowadzania: czeski